| JHsbjdhsb a întrebat:

Am fumat vape cu 2% nicotina și mama vrea sa mă duc maine de dimineață la doctor pentru analize de sânge, se vede nicotina in sange? Gen se poate afla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca sunt si analize de sputa si capacitate pulmonara, da.

| JHsbjdhsb explică (pentru Violleta2022):

Nu știu mama a zis că o să îmi ia doar din sange doua sticluțe din acelea, deci se poate vedea sau?

| mi25 a răspuns:

Analizele de sange se fac pentru a depista diferite boli. Nu am inteles, in ce scop sa-ti ia sange?
Sa-ti dau cateva exemple.
Prin analiza de sange se poate vedea:
- daca ai colesterolul marit;
- daca ai WSH-ul bun;
- daca ai hepatita
- daca esti infectat HIV;
- daca ai glicemia mare - adica ai diabet.
Nici un laborator nu-ti ia sange doar, iar determinarea nicotinei in sange se face doar la cerere, dar nu a parintelui, daca ai peste 16 ani.

| mont a răspuns:

Nu se vede, stai linistit ca slabe sanse sa iti faca in mod express analize de nicotina.

| NiculaiMarianTraian a răspuns:

Nu se vede, dar probabil ca daca esti fumator etc, mama tata deja banuieste ca fumezi. Nu te speria ca nu se va intampla nimic, bine acum depinde ce varsta ai. Eu am inceput sa fumez de pe la 15-16 ani si parintii nu au avut nimic impotriva cu acest lucru, doar mi-au spus ca nu este bine sa exagerez. Parintii mei sunt fumatori de asta nu au avut nimic impotriva tin sa precizez

| catelushatha69 a răspuns:

O sa apara ca drogul marahuja si cea mai mica cantitate de nicotina

| Eduard34578 a răspuns:

Nu,stai chill unii vor doar sa te sperie