| Daniel1969 a întrebat:

Am gasit aceste ciuperci intr-o padure din apropiere
https://imgur.com/a/SA6eOiS
seamana cu Pălăria şarpelui / Burete şerpesc poate cineva sa ma lamureasca daca sunt comestibile? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numesc "Piciorul caprioarei".
Sunt bureti comestibile, dar se consuma doar palaria.
NU se scoate cu tot cu radacina, se scot doar palariile (cu o mica miscare de sucire), iar trunchiul si radacina se lasa in sol,

| GdX a răspuns:

Sunt comestibile, dar mi se par cam batrane. Eu unul nu le-as consuma.

| Yurisa a răspuns:

Nu te pune in baza oamenilor de aici ca poti muri cu zile laughing
Cel mai bine cumperi ciuperci de unde stii sigur ca nu te otravesti sau intreaba oameni care chiar au studii in domeniu

| mihaicelsfant a răspuns:

Sunt cupieri parasolwinking dap sunt comestibile. cauta pe net