| Mokhsa a întrebat:

Am gasit ùn viermisor in scaun (max 2 cm) dar la examen nu a iesit nimic. Exista un tratament naturist pentru eliminarea lor? (De usturoi stiu si eu)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista. Intra in farmacie si cere pastile pentru paraziti intestinali, ca sunt pastile care ajuta.

Atentie: NU ai voie sa mananci nimic dulce ori sa bei lapte, ori sa mananci lactate (iaurt, branza) ori sa bei lichioruri si nici bere, pentru cel putin 3-4 saptamani cat ai luat pastila, pentru ca hranesti viermi ne-eliminati si se inmultesc din nou.

De fapt, viermi intestinali se reproduc la fiecare 3 saptamani, de aceea este indicat ca exact la 3 saptamani dupa ce ai luat primul tratament, sa-l repeti, ca sa omoare si viermisorii proaspat iesiti din oua si sa scapi definitiv de ei.

Nu uita de igiena poponetului, care se face obligatoriu zilnic, chiar si dupa fiecare defecatie, cu spalatul cu apa calda si sapun, atat pe maini cat si fundul. Chilotul se schimba zilnic si se fierbe, ca posibilele oua depuse in chilot sa nu reziste si sa te contaminezi.
Scaunul wc-ului se spala dupa fiecare sedere pe el.

Inca ceva: daca tu ai viermi intestinali, sunt toata sansele ca toata familia sa aveti. Asa ca, este recomandat ca tratamnetul sa-l faceti toata familia, in acelasi timp!

| blackann a răspuns:

"spala poponetul", moksho rolling on the floor

| Motherlode a răspuns:

Mai bine mai faci un consult ca sa ti se recomande un tratament potrivit si sa nu se agraveze. Sanatate!