| Chrysocolla a întrebat:

Am halucinaţii de câteva luni. Văd umbre şi oameni care mă urmăresc, uneori simt că cineva mă atinge sau mă gâdilă şi când sunt singură mă simt urmărită. Am căutat o posibilă cauză a halucinaţiilor şi aceea ar putea fi o boală mintală sau o psihoză (schizofrenia, tulburarea bipolară, depresia etc.)
Poate că o să fie o întrebare stupidă, dar ar trebui să merg la medicul de familie? Dacă merg, o să mă ajute cu ceva?
Nu ştiu cum să procedez adică le-am spus părinţilor să vizităm un psiholog sau ceva dar nu prea au fost de acord.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Mergi la medic. Si daca iti plac filmele horror, iti recomand sa nu te mai uiti la ele, iti fac mai mult.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Du-te la psiholog. Nu ai alta cale, intelege-te cu parintii tai.

| Pool77 a răspuns:

Ce fumezi?
Lasand gluma deoparte, consulta un psihiatru-psiholog sau macar medicul de familie.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca din motive de oboseala, sau lipsa de calciu poate provoca aceasta stare. Din cate stiu ar fi bine sa ii faci sa inteleaga pe parintii tai sa te duca la un medic de familie.

| blAster85 a răspuns:

Mergi la medic, si rareste filmele horror daca te uiti la ele.