| CocaFanta a întrebat:

Am hernie de disc l5, s1 de 6 ani si de doua luni am dureri in mana stanga foarte mari desub omoplat pana in varful degetelor si cu amorteli si intepaturi (ace) in degetul mare Dau FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaslinutaAmara a răspuns:

Salut!
Mama mea are tot hernie de disc si a avut si ea probleme la mana stanga cu amorteli. Noaptea ii amortea incat nu o mai simtea deloc si era mult mai rece decat restul organismului desi o tinea la caldura.
A mers la medic si acolo a facut un tomograf. A aflat ca durerile si amorteala proveneau de la un nerv care fusese putin 'sicanat' de faptul ca lichidul dintre vertebrele ei a scazut semnificativ si oasele au inceput sa se macine intre ele.
Cel mai bine este sa consulti un medic specialist ca sa afli exact ce ai si sa-ti dea tratamentul corespunzator.
Pana atunci incearca sa nu-ti soliciti mana foarte mult. Incearca sa faci dimineata cateva exercitii usoare care sa nu-ti solicite coloana prea mult si daca majoritatea activitatii tale zilnice se desfasoara pe scaun, adopta o pozitie in care sa ai genunchii mai sus decat bazinul, nu foarte mult (macar 5 cm mai sus) si pune-ti o perna la spate.
Nu sta in aceeasi pozitie ore intregi. La 20-30 de minute ridica-te si fa cativa pasi.
Astea iti vor ajuta coloana, dar mergi la un medic specialisthappy
Sper sa-ti fi fost de ajutorhappy

| CocaFanta explică (pentru MaslinutaAmara):

Multumesc pentru raspuns nu sunt eu cea cu problema este mama si a mers la medic ia foarte multe tratamente dar fara rezultat problema ei este cea cu nervul imi poti spune te rog frumos mama ta ce fel de investigati si ce fel de tratament a folosit pentru nervul de la mama ca si la ea tot cu nervul este problema

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti trebuie un RMN de colona. Faptul ca ai parestezii (amorteli) semnifica, de obicei, ca e cazul sa te operezi

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și ultimul control medical când l-ai făcut?
Mergi la medic.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Păi nu-i în regulă ce ţi se întâmplă!
Du-te şi tu la un medic!
Te pup!

| karsivan a răspuns:

La spitalul Baltazar Bucuresti acolo poti scapa de durere.