| irinuk28 a întrebat:

Am și eu o problemă sad. Acum ceva timp, în timpul dușului, am observat, că pe una din labii, mai exact cea dreaptă, a apărut un coș, sau o gâlmă, tare la atingere și dureroasă, mai mică decât un bob de fasole. Nu i-am dat importanță până în această seară, observând că încă mă doare, după atâta timp (cam o lună, cred, poate chiar mai mult sau mai puțin, nici nu mai știu crying ). M-am interesat pe internet ce poate fi, iar din câte am înțeles, se pare că e, cred eu, acea boală numită 'Bartholinită'. Doamne, sunt așa speriată, nu m-am mai confruntat până acum cu vreo boală și nici n-am ajuns în viața mea la spital, decât din cauza răcelii și nici nu vreau să ajung acolo, mai ales la un ginecolog sad, urăsc spitalele. A mai trecut cineva prin așa ceva? Cum ați reușit să vă vindecați? Se poate să fie vorba de aceea boală (în cazul meu)? Există vreun remediu(unguente, comprese cu ceaiuri)?
Am 17 ani. Ce mă fac?
Deja mi se face frică numai când mă gândesc că aș putea ajunge la un spital, poate chiar la...operație crying. Chiar nu suport să mă gândesc la așa ceva, deci vă rog, răspundeți cât mai detaliat.
Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
TI-AI INCEPUT VIATA SEXUALA? AI O INFECTIE SI VA TREBUI SA O TRATEZI CORESPUNZATOR, NU DUPA URECHE.
Consulta medicul de familie ca este mult mai indicat decat raspunsurile noastre.
Spala-te cu ceai de pelin+musetel si apoi fuguta la medic.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect & simptomatologie...
Cel mai probabil, este vorba de un coş sau de un furuncul :(

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Dacă nu se vindecă în 5-7 zile, atunci nu este coş/furuncul.

Totuşi, poate fi vorba de chist/abces la glanda Bartholin ( apare RAR ) - vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......inita_1104

http://www.cosmedical.ro/wp-content/uploads/2014/05/Chist-bartholin.bmp

http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&boliid=3&tabid=143

http://www.contraboli.ro/......-in-vagin/

Atâta timp cât NU te doare tare şi nu te deranjează, NU faci nimic :)
Dacă o să apară durere mai mare, atunci mergi la un control ginecologic!

Toate cele bune.

| irinuk28 explică (pentru bursuc001):

Aseară m-am impacientat puțin, făcâdu-mi impresia că e acea boală, dar acum, verificând din nou, mai atent, se pare că e doar o umflătură sad. Deci, Slavă Domnului, voi recurge doar la metoda cu crema cu antibiotic. Sper să fie de folos. Mulțumesc! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru irinuk28):

Cu plăcere happy

Multă sănătate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Inceteza sa-ti pui diagosnice dupa informatiile de net sau folosesti anumite ceauri.
Problema e mult prea serioasa care necesata un consult medical urgent. Maine daca se poate.
Vorbeste cu mama si mergeti la doctor
Daca ti-ai inceput viata sexuala, cu atat mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor. nu te lua dupa ce a facut altul ca nu e mereu aceeasi chestie. nu de alta dar poti agrava si dupa o sa iti plangi de mila ca iti era lene sa mergi la spital. inteleg frica de spial dar aia stiu mai bine