| jacexoxo a întrebat:

Am implinit 15 astazi si am o inaltime de 1.70, ma stiu cu inaltimea asta de la 13 ani si toti mi-au spus ca nu o sa mai ma inalt, nu am parinti cine stie ce inalti, ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sportul te mai inalta dar nu cine stie ce. Este problema de gena.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana si manaca sanatos cu multe: legume, fructe proaspete si carne, ca sa poti creste in inaltime si dezvolta armonios.
Inca maia i 4-5 ani pana ti se incheie crsterea, deci poti inca sa stimulezi cresterea DOAR mancanad sanatos si suficientd e mult, incat vitaminele, mineralele si aminoacizii din mancare, sa stimuleze hormonii de crestere.

La Multi ani! - pentru cei 15 ani frumosi!

| alina2k18 a răspuns:

Cu o simpla radiografie la genunchi afli daca te-ai oprit din crestere sau nu.

| Brizbriz a răspuns:

Sa le spui la toNti sa se duca sa se informeze inainte de a manca rahat:
https://www.google.com/search?q=pana+la+ce+varsta+cresc+baietii
https://www.kanald.ro/pana-la-ce-varsta-cresc-baietii-20140092
"În general, băieții cresc până în jurul vârstei de 20 de ani, dar sunt cazuri în care procesul durează până la vârsta de 24 de ani."

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ar trebui să faci sport. Sporturi aerobe, gen înot, volei, baschet, aerobică, nu culturism sau haltere, sporturi anaerobe, care îți afectează creșterea. Nu trebuie de performanță, dacă joci baschet la liceu de 2-3 ori pe săptămână, și mai faci și înot de 2-3 ori, poți ajunge la 1.80 fără probleme.

| MihaiSpeedster a răspuns:

La Mulți Ani!