Întrebare recomandată | Girly97 a întrebat:

Am implinit 18 ani pe 14 noiembrie 2015 si inca nu mi-a venit cardul de sanatate... Verific constant siteul Casei de Asigurari sa vad daca este emis sau nu... Sunt in pericol sa ma trezesc intr-o zi neasigurata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OviLopa12 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul tau de familie si sa ii spui despre asta, iar apoi trebuie sa astepti pana iti vine prin posta! Mie mi-a venit recent dupa ce am asteptat vreo 5 luni...

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Soliciti dovada la cnas ca nu ti-a venit cardul. Acum a dat faliment firma care face carduri si ramai fara el momentan

| Divy a răspuns (pentru mgtow):

Mie săptămâna asta mi-a venit cardul eşti sigur de ce spui?

| mgtow a răspuns (pentru Divy):

Da, eu am asteptat 3 luni si na venit, sa ma p in gura lor de handicapati. Si asa am parasit tara

| Divy a răspuns (pentru mgtow):

Mult succes pe acolo! Numai bine şi toate cele bune.
Crăciun fericit happy c[ tot e aproape

| mgtow a răspuns (pentru Divy):

Noroc

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu medicul de familie. El stie ce trebuie facut.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe mine m-a 'prins' nebunia asta cu cardul, exact cand am desfacut contractul de munca.
Eram inca angajat cand au inceput sa se emita cardurile, parintilor mei (acelasi domiciliu) le-au venit cardurile prin posta, mie nu.
Am mers la CAS dupa o vreme (cand deja nu mai eram angajat, deci nu aveam asigurare), am depus o cerere si mi s-a emis acest card.
Deci, cardul nu prea are legatura cu asigurarea, nu ramai fara asigurare daca esti inca elev, sau ai alta "scuza", insa poti fi incurcat la medic, daca nu ai cardul sau macar o adeverinta inlocuitoare.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu ai nevoie de card neaparat, decat sa figurezi la ei pe site ca platesti. Asa e legea.

| Anonimuserr a răspuns:

Mai așteaptă. Durează ceva. Este un sistem eficient acesta dar din păcate a fost gândit prost de la bun început. Cu alte cuvinte, comunicarea nu a fost eficientă ba chiar dezastruasă. IDeea este foarte bună dar neadaptabilă cerințelor actuale.
Vezi aici http://www.cnas.ro/page/cardul-national-de-asigurari-de-sanatate-2.html

| Girly97 explică (pentru Anonimuserr):

Problema este ca dupa sarbatori trebuie sa fac fizioterapie...

| Anonimuserr a răspuns (pentru Girly97):

Îi spui că nu ai primit cardul de sănătate când ți-l cere. E simplu. Doar nu este vina ta că statul merge în halul ăsta și tot sistemul e la pământ.
În orice caz eu zic să suni tu la CNAS să întrebi. Vorbesc serios. Sună și întreabă. Sau te poți duce direct la sediul lor.

| Divy a răspuns:

Prezintă-te la Casa de aigurări de sănătate, acolo ţi se pot oferi mai multe informaţii. De obicei pentru eliberarea cardului ţi se va cere o adeverinţă de la institutul de învăţământ şi o declaraţie pe propria răspundere că nu obţii venituri, cardul ţi se va emite la scurt timp.

Da este posibil în perioada vacanţei să fii neasigurată mă refer la lunile iulie august septembrie. Aici nu ştiu să îţi ofer un sfat dar te asigur că poţi obţine tot de la CAS.

Multă sănătate

| Mentosanaaa a răspuns:

Eu am acut 18 ani pe 20 martie 2015 si abia acum o saptamana l-am primit. happy

| Girly97 explică (pentru Mentosanaaa):

Cam tarziu... big grin

| Mentosanaaa a răspuns (pentru Girly97):

Ideea era ca e foarte probabil sa ti se intample la fel.

| SpideySuperHero a răspuns:

Trebuie sa platesti CAS Pt ca nu ai nici un venit.
Daca platesti o sa primesti si cardul
Fundita? big grin

| Soryn258 a răspuns:

O sa ajunga, dar mai tarziu. Merge foarte greu.