| dydya118 a întrebat:

Nu mi s-a emis cardul de sanatate. De cateva luni verific pe site-ul CNAS si tot n-a fost emis. Pot primi o adeverinta? ( Pe site am citit ca aceasta adeverinta poate fi eliberata doar daca refuz din anumite motive cardul/ a fost furata/ deteriorata.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In lipsa cardului, poti sa obtii o adeverinta de asigurat cu conditia sa duci la Casa de sanatate documentele justificative. Vezi, link, care sunt acele documente justificative potrivit categoriei in care te incadrezi :http://www.cnas.ro/cjashd/page/obtinerea-adeverintei-de-asigurat.html

2 răspunsuri:
| SuneteDeChitara a răspuns:

Spune-mi si mie te rog unde exact verifici, am facut si eu cerere pentru card din noiembrie anul trecut si inca n-am primit nimic.

| alessia5158 a răspuns (pentru SuneteDeChitara):

Intai verifica daca ai calitatea de asigurat pe platforma PIAS :http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html
Daca figurezi ca fiind asigurat/a si ai facut cererea in nov. 2016 nu ai alta solutie decat sa te duci personal sa-l ridici de la Casa de sanatate din judetul de domiciliu. Nu se poate verifica stadiul emiterii cardului decat pentru asiguratii inscrisi la Casa de sanatate a municipiului Bucuresti (http://www.cnas.ro/......tate.html)