| Girly97 a întrebat:

Deci din 14 noiembrie am devenit majora insa nici acum in luna aprilie nu am primit cardul de sanatate. Ma uit zilnic pe siteul CNAS si vad ca sunt asigurata dar nu am card emis. A trebuit in martie sa ma duc la Casa de Asigurari pentru ca sistemul m-a "scuipat" afara doar pentru ca am devenit majora desi sunt in clasa 10. O sa imi primesc cardul pana la sfarsitul anului? Exista un medic ORList care in decembrie nu a putut sa-mi dea reteta compensata pentru amigdalita pentru ca nu am card, desi sunt asigurata... Cand o sa trec peste problemele astea?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scrie la CNAS. Pe pagina, in dreapta sus este scris contact.
Jos sunt niste documente PDF. Downloadaza-le si vezi ce-i vorba.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca zici ca esti eleva, ar trebui sa fii asigurata si sa nu trebuiasca sa ai probleme de acest gen
Oricum sistemul asta e tare ciudat.
Mergi din nou pe capul celor de la Casa, trebuie sa exista o solutie.

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

Din cate am spus am rezolvat problema din martie si sunt asigurata ca eleva.