| ScorpionVali a întrebat:

Am inceput sa merg la sala si incerc sa mananc doar alimente bogate in proteine (Ton,lapte,oua,cereale,banane,alune,piept de pui, paine alba).Am reusit sa castig 6kg in 3 sapt in acest ritm,dar mi se pare ca cel mai mult am luat in greutate la burta si as vrea sa stiu ce pot face ca sa nu fac burta dar sa ma ingras in continuare, vreau sa mai castig cel putin 10 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

In momentul cand mananci prea multe proteine ele ajung la WC, sub forma de urina (cele care sunt asimilate sub forma de aminoacizi, di sau tri peptide) sau sub forma de fecale, atunci cand nu pot fi asimilate.
Pana aici nimic special, cu mentiunea ca amoniacul este toxic pentru organism, in special pentru sistemul nervos. Corpul face un efort (ficat, rinichi) pentru a detoxifia acest amoniac.
Proteinele ramase neabsorbite pot fi transformate in colon (intestinul gros) in substante cancerigene, de aici incidenta crescuta a cancerului de colon la persoanele care fac exces de proteine si au un tranzit intestinal lent.Asa ca, ai grija!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, ore fixe de servit masa, ceaiuri depurative, hidratare minim 2 litri de apă plată, organismul are nevoie și de vitamine/săruri/oligoelemente/fibre/ etc. nu numai de proteine.
De asemenea, ai nevoie și de analize medicale, vezi cum stai cu creatinina!
Pa, pa.

| Goldenboy97 a răspuns:

Inlocuieste painea alba cu cea neagra si un supliment proteic ar fi destul de bun.
Nu cred ca vrei sa te ingrasi, vrei sa cresti in masa musculara ..este o diferenta laughing

| Cosmin86 a răspuns:

Intai invata si tu notiuni de BAZA

te ingrasi = pui kg de grasime pe tine ( si burta )

cresti in masa musculara = pui kg de muschi

In ambele cazuri cantarul arata diferit, dar DOAR UNA din ele e ingrasare