| anonim_4396 a întrebat:

Ce alimente imi recomandati sa mananc dupa sala? bogate in proteine

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La 30-60 de minute dupa mananci o masa care sa aiba proteine si carbohidrati, si anume :
- proteine ( piept de pui, piept de curcan, peste, vita, carne de porc slaba - muschi -, etc. )
- carbohidrati ( orez, cartofi, paste, quinoa, brocoli, etc. )

5 răspunsuri:
| cristidan1 a răspuns:

Eu stiu ca ar trebui sa mananci destul de multa carne si fructe
si un sfat : ajuta in timpul exercitiilor sa ai lapte in loc de apa si daca vrei sa reusesti mai usor poti lua creatina de la farmacie nu e proteina doar face ca grasimea sa se transforme in muschi sper sa iti fie de folos ce ti-am spusbig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristidan1):

Esti complet pe langa.

1. grasimea NU se transforma in muschi, oricine are cunostinte MINIME de anatomie stie ca o celula NU se poate transforma in alt tip de celula
2. lapte in timpul exercitiilor? laptele are proteine cu absorbtie LENTA ( caseina ) si se ia inainte de culcare sau intre mese, in niciun caz in timp ce faci efort ( decat daca vrei sa borasti )
3. creatina de la farmacie? Eu nu as cumpara de acolo, ci de la firme specializate ( muscletech, six star nutrition, etc. ), si creatina face cu totul altceva decat ce ai scris tu

| cristidan1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu asa am auzit de la alti dar nu stiu ce cunostinete au ei in legatura cu sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristidan1):

Exista google si site-uri de specialitate, in general 80-90 % din sfaturile "din auzite" sau "de la unii" sunt praf, exista foarte multe mituri si povesti sau aberatii.

| Ghergel a răspuns (pentru cristidan1):

Decand se transforma grasimea in muschi?