| SagaKZX a întrebat:

Am 15 ani, 1.82m si cam 55 de kg. Mie mi se pare cam putin.In fine am inceput sa fac sala merg pe 2 luni (am mai facut si inainte dar m-am lasat din cauza scolii). Am slabit cam 1kg de cand fac sala doar ca masa musculara a crescut vizibil. Din configuratie sunt slab + ca eu am inrautatit situatia ca un copil prost din cls a 5-a pana la liceu.Nu mancam la pranz iar dimineata doar niste lapte+3-4 biscuiti.De vreo 2 saptamani am inceput sa mananc bine.Gen dimineata vreo 2-3 sandwichuri +lapte cu cereala musli (au fibre si proteine). Ma preocupa foarte mult subiectul greutate. Vreau sa ajung la 60 de kg sau mai mult.Am inceput sa mananc si la pranz si intre mese. Din cate stiu eu am nevoie de proteine pentru a pune masa musculara deoarece nu vreau grasime.Ma gandeam la batoane cu proteine deoarece nu vreau sa incerc altceva.Imi spune si mie cineva cand se iau batoanele + recomandari cu privire la producator si ingrediente? Mersi!

Răspuns Câştigător
| Syotos a răspuns:

Eu am 16 ani, nici eu nu prea mananc si am 60 de kg de 3 luni. In legatura cu batoanele si eu am luat cateva(si eu fac sala), sunt unele care se pot lua cand vrei tu(eu le luam dupa ce mancam) nu sunt obligatorii sa le iei ca si proteinele, pastilele si alte prostii. Eu mi-am luat de la biotech si mi-au placut acum 3 saptamani. au aparut sunt ceva noi dar 1 este 10 lei. Si au 20cm si sunt mai groase nu il manci intr-un minut nici daca iti plac dulciurile la nebunie.

| SagaKZX explică (pentru Syotos):

Mi-am luat niste q-form asa de incercare.cam cand sa le iau? Inainte sau dupa sala?

| SagaKZX explică (pentru Syotos):

Am vreo 3 q-form.Cand sa le iau, inaitne sau dupa sala?

| Syotos a răspuns (pentru SagaKZX):

Le iei cand vrei, eu luam unu pe zi. Proteinele se iau inainte si dupa sala. Il iei cand vrei. El tot isi face "efectul".

| ionutzu94 a răspuns (pentru SagaKZX):

Le iei cel mai bine dupa antrenament cel mai bine.

| SagaKZX explică (pentru ionutzu94):

Da dar contin taurina iar eu fac sala de la 8 la 10 seara dupa liceu.Pot sa il iau pe la 7 la liceu? Si sunt bune q-form?

| Syotos a răspuns (pentru SagaKZX):

Cate proteine are? Si cat ai dat pe el?

| Syotos a răspuns (pentru ionutzu94):

Nu are legatura deoarece este un baton nu sunt proteine sa se ia inainte si dupa.

| SagaKZX explică (pentru Syotos):

Are 14g de proteine.Am dat pe el 1 leu si 50 de bani.Doar q-form aveau acolo de unde le-am luat.Mai sunt cateva tipuri la sala unde fac, o sa le incerc si pe alea dupa ce vad cum sunt q-form.Cum am spus am luat 3 de proba.

| Syotos a răspuns (pentru SagaKZX):

E ieftin, cum ziceam eu am dat 10 lei pe unul de 20cm si avea 29 proteine si mai multe chestii este de la BioTech thinking

q-form:

val. energ. 248 kal
proteine 14 g
glucide 28.6g
lipide 8.7 g
fibre 2 g
sodiu 0.1 g
lecitina 0.4 g
vitamina C 60 mg
vitamina A 0.6 mg
vitamina E 2.4 mg
vitamina B1 0.28mg
vitamina B2 0.32 mg
vitamina B6 0.36mg
vitamina PP 3.6 mg
vitamina B12 0.6mg
taurina 900mg
creatina 1800mg
glutamina 900mg

corespunde cu asta?

| Syotos a răspuns (pentru Syotos):

Http://forum.getfit.ro/showthread.php? 3739-Batoane-Q-form uitate aici, sfaturi de la unii din domeniu.

| SagaKZX explică (pentru Syotos):

Mersi mult!

13 răspunsuri:
| ionutzu94 a răspuns:

Frate la 55 kg la 1, 82 e foarte putin, eu am 1.73 si 64kg... oricum batoanele de proteine se iau dupa antrenament dar sunt cam scumpe, culturismu e un sport scump, invata sa mananci mai mult sa ai macar 5 mese pe zi bogate in proteine. Si daca te lasi iar tot din cauza scolii mai bine nu te mai apuci ca nu faci nimic asa.

| TimpFaraTimp a răspuns:

La varsta ta e normal, pana la 22 cand o sa ti se maturizeze masa musculara mai ai