| ScorpionVali a întrebat:

As vrea sa ma ingras cu 10 kg si as vrea sa stiu care metoda credeti ca ar fi mai potrivita intr-un interval de 8 -12 luni.
Sa merg pe varianta carbohidrati si sa mananc alimente bogate in carbohidrati pentru ca se retin mai usor in corp.
Sau sa aleg varianta pe proteine si sala, am inteles ca excesul de proteine este eliminat de corp...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KTAleen a răspuns:

Iti explic mai pe inteles:
Carbohidratii se ard si iti dau energie in timpul efortului fizic insa se depun daca doar ii iei si nu-i arzi...
Proteinele sunt cele care ajuta la cresterea masei, aminoacizii din ele sunt cei care compun intregul organism uman.
Problema este ca daca ai probleme de sanatate, nu sunt indicate suplimentele.

Precautii:
ficatul si rinichii ti-i faci praf daca iei fara cap suplimente cu anabolizante, creatina, steroizi si alte rahaturi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru KTAleen):

De ce pui creatina si steroizii in aceeasi categorie?

creatina = supliment alimentar ( se gaseste si in CARNE, in peste, etc. )
steroizi = hormoni SINTETICI, ilegali, anabolizante

tu nici macar nu stii diferenta intre ele?

| KTAleen a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu foarte bine ce este creatina si care este materia prima din care este extrasa...

Dintr-un singur motiv le-am enumerat pe toate intr-o singura fraza: pot cauza probleme de santate, indiferent din ce categorie fac parte!

Creatina ingerata in cantitati prost dozate sau pe un teren deja afectat de anumite afectiuni renale poate provoca MARI probleme de sanatate.

Imi amintesc de o profesoara de la facultatea de medicina (prof. anatomie patologica) ne-a povestit de o prietena cadru medical la Spitalul Colentina care a intrat in coma datorita "suplimentelor proteice" luate, nestiind ca avea o insuficienta hepatica.

Iar eu am vazut cu ochii mei, cand faceam practica la Panduri, analize repetate la 1 AN de la incetarea ingerarii de CREATINA. Surpriza, pacientul tot nu-si revenise...
Odata afectati rinichii, PA!

Si iti mai pot da exemple de ICTER, ateroscleoza la pacient de 30 de ani ca la unul de 60+ tot din cauza "suplimentelor"

| Cosmin86 a răspuns (pentru KTAleen):

Am inteles, dar asa si cea mai sanatoasa mancare poate cauza probleme de sanatate "ingerata in cantitati prost dozate", sau in exces, etc.

| KTAleen a răspuns (pentru Cosmin86):

Sigur ca da, ai perfecta dreptatewinking

| KTAleen a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar sa nu uitam ca aici e vorba de o serie de substante concentrate (naturale sau de sinteza doesn't matter)