| anonim_4396 a întrebat:

Am incercat atatea combinati de nici numai stiu ce sa fac, mancam o data pe zi, mancam si dimineata, mancam doar intre orele 14-18, acum ma gandesc sa manc doar cand mi foame e o solutie buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am cumparat o carte de la Carturesti din Iulius. 4 ore-corpul. In ea explica anumite lucruri bine puse la punct in privinta a aproape orice. Ai putea sa incerci happy
De exemplu, daca s-a "auzit" ca care a renuntat la carne este mai sanatos ca cineva care mananca si carne, acest lucru nu este datorat carnii, ci a faptului ca acea persoana mananca mai mult verde. Deci daca ar renunta sau nu la carne, este irelevant.
Asa este si la slabit. Nu trebuie sa faci lucruri pentru slabit dupa diverse metode pentru ca asa a functionat la altii, trebuie sa vezi lucrurile din ansablu si fiecare persoana are metodele sale proprii prin care poate sa slabeasca.

Sau sa iti zic altceva ce am citit in alta carte despre cateva secrete japoneze pentru sanatate. Mereu mananca astfel incat sa te saturi maxim 80%, daca crezi ca depasesti, te opresti din mancat.

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tu cand manci?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Oricand imi e foame.

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Vezi asta vreau si eu, sa manc doar cand imi este foame

| Mosotti a răspuns:

Pai logic ca mananci cand ti-e foame, eu niciodata nu am tinut cont, am mancat cand mi-e foame, nu ma iau dupa ce zice ala si alalalt. Doar sa mananc sanatos, atat.
Imi vine sa mananc la 2 noaptea, mananc la 2 noaptea ca oricum nu ma culc imediat, ca oricum daca am Kcal/zi cate trebuie, nu se depunde.

Ca si aia "sa beti 2 L apa pe zi", pai bunica la tara acum 60 ani bea dupa reguli? Si au fost sanatosi tun pana au murit de batranete. Bei cand iti e sete, stie corpu sa-ti zica prin sete cand are nevoie de apa, deci niste aberatii in ziua de azi, nu trebuie sa bei la comanda.

| minrest a răspuns:

Daca as manca cand imi e foame, as manca in continuu.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Aia nu e foamete sunt pofte

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Da, ai dreptate.

| lilith16 a răspuns:

In primul rand nu mănânci dupa ora 18, in restul zilei mananci usor si bei foarte multa apa, manaci la ore fixe in fiecare zi, consumi fructe, zic sa incerci dieta rina, mi se pare interesanta si chiar slabesti cu ea dar trebuie sa o respecţi in totalitate, sa nu uitam ca macar 30 de minute sa faci miscare in fiecare zi

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Nu,multumesc nu vreau diete, imi si scriu calorile jos