| CarlosAttila a întrebat:

Am insuficienta mitrala de grad 1, pot face sport de performanta? Box?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca exista vreo boala a inimii care sa fie compatibila cu vreun sport de performanta!
Ai fost pana acum intr-o sala de box, ai facut vreun antrenament la amatori? ei bine la profesionisti este de 10 ori mai greu, greu in sensul de solicitant.
Intreaba medicul tau cardiolog, dar mai mult ca sigur boxul este un sport foarte solicitant si nu ai nevoie de un asemenea sport.
Din ce am citit acum despre afectiunea ta nu pare foarte severa, dar la profesionism trebuie sa fii 100% sanatate, pentru ca altfel vei fi invins, ce faci cand adversarii peste care dai sunt sanatosi perfect iar tu iti pierzi aerul chiar si pentru cateva secunde! Vei avea mereu un handicap, nu zic ca nu este imposibil sa faci performanta, asta daca te vor accepta cu aceasta afectiunea.
Dar de ce box de performanta, ai practicat pana acum acest sport?
Ca asa si mie poate imi vine intr-o zi ideea sa vreaun sa particip in super bowl dar eu n-am facut o zi de rugby, sa numai zic fotbal american.

| CarlosAttila explică (pentru Simpatic):

Fac sportul asta de 3 ani și de abia de 1 lună am aflat ca am aceasta boala sa spunem asa, nu ma voi lăsa pentru nimic în lume

| Simpatic a răspuns (pentru CarlosAttila):

Treaba ta, fotbalistii aceia care au murit pe teren incepand cu Vrabioiu, Catalin Haldan etc habar nu aveau de afectiunile de care sufereau.
tu stiind acest lucru ar trebui sa iti dea de gandit, si chiar daca iti place boxul nu se castiga din el, am stat printre boxeri campioni nationali, toti lucreaza ba pe la paza, ba sunt bisnitari si la naiba sunt campioni multipli, cu ce i-a ajutat boxul? cu nimic.
Si in K1 si in box in Romania sunt 2-3 mari nume mari si late care castiga bani serios din asta si astia sunt INTERNATIONALI, in tara la nivel national nu castigi nimic, vii cu bani de la tine.
Una este sa iti placa si alta sa faci o profesie din asta, daca esti inteligent te tii de box ca hobby si iti cauti un job din care sa castigi, poti sa faci box amator si la 60 de ani nu-i problema, la profesionism nu cred ca vei face fata cu afectiunea ta si chiar daca esti bun in asta o data si o data o sa clachezi si ar fi pacat, nu confunda ce faci acum cu boxul profesionist in care antrenamentele sunt MULT mai intense si pierderile de greutate sunt mari,stiu ca un boxer prefoseionist pierde cateva kg bune din greutate in timpul unui antrenament, asta se tradce printr-un efort supraomenesc in care totul trebuie sa fie in parametri 110% ca sa nu cazi, iti soliciti inima la MAXIM!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebi dacă poți, ca cineva de aici să decidă dacă poți sau nu iar tu să te iei după el.
Este o afecțiune, boală destul de serioasă a inimii. Sportul de performanță solicită inima mai mult decât o viață obisnuită.
Sănătatea inimii se menține și prin solicitarea ei, care este legată de mișcare, de exercițiu fizic. Dar având în vedere afecțiunea aceasta se recomandă o activitate fizică moderată, și exerciții fizice de gimnastică medicală pe care le găsești de exemplu în cartea Primul pa, de Dan Gaiță, Editura Mirton Timișoara, 2002.
Mai găsești și pe You Tube dacă cauți.
https://www.youtube.com/watch?v=O5YX5xg8Seg