| fuckThisLife a întrebat:

Vreau sa stiu mai multe despre insuficienta mitrala ventricul stang. daca se face operatie, daca am voie sa fac copii, chiar nu am voie sport deloc, exista remedii, daca da, atunci care sunt? vreau sa stiu mai multe... dau funda si vot, daca ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| herbalist a răspuns:

Buna, eu stiu ce inseamna dar am sa sa incerc sa iti explic in mare despre ce e vorba pentru ca nu stiu ce varsta ai ca sa intelgi cat de cat ce iti spunwinking deci inima este alcatuita din doua seturi de valve, una fiind cele atrioventriculare adica cea bicuspida(mitrala) si tricuspida, si valve semilunare; si din 4 camere adica doua atrii si doua ventricule. valva aceea mitrala permite sangelui sa intre in ventriculul stang. asa acum ca ai vazut in mare despre ce e vb sa discutam despre aceasta insuficienta.cauzele ei sunt destul de numeroase si pornesc de la reumatism articular acut,anomalii congenitale, ateroscleroza, traumatisme si mai multe depinde de ce ti s a spus la medic. e posibil ca tu sa ai si tahicardie adica accelerarea ritmului cardiac, puls scazut, transpiratii, dar si hipotensiune adica mica.tratamentul depide de simptome de varsta dar si de integritatea muschiului inimii ca sa zic asa. la o varsta mai frageda poti scapa" cu tratament medicamentos dar daca nu s ar putea sa se rezolve prin interventia chirurgului. dar nu e de speriat, poti duce o viata absolut normala cu unele restrictii, si poti face copii daca incontinuare duci o viata echilibrata si urmezi sfatul mediculuiwinking nu stiu daca te am ajutat dar am incercat sa iti explic in mare in ce consta. daca nu iti sunt de ajuns informatiile astea cauta si tu pe net ca trebuie sa gasesti cevawinking sanatate iti doresc si bafta in continuarewinking