| abyaby222 a întrebat:

Am inteles ca uleiul de măsline este bun pentru întărirea unghiilor. Cum se folosește? La ce intervale? Cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Diiana232997 a răspuns:

Se incalzeste uleiul, apoi ti unghiile in ulei aproximativ 10 minute, repeti asta in fiecare zi timp de o saptamana.

| PinkPanther001 a răspuns:

Renunta sa mai folosesti oja, cel putin o vreme, pentru ca unghiile sa respire. In schimb, poti sa-ti faci, saptamanal, un tratament cu ulei de masline, ca sa le intaresti. Tot ce trebuie sa faci, este sa incalzesti jumatate de ceasca de ulei de masline, il lasi putin sa se raceasca, il torni intr-un bol si iti inmoi degetele in el 15-30 de minute, iar apoi clatesti.
Poti, de asemenea, sa folosesti si zilnic un tratament cu ulei de masline: inainte de a merge la culcare, maseaza-ti unghiile si cuticulele cu ulei de masline ca sa le pastrezi hidratarea; fa miscari usoare si circulare, pana cand uleiul este absorbit in totalitate.