| anonim_4396 a întrebat:

Am înțeles de pe unele site-uri că nu e bine sa pocnesc degetele mâinilor, atunci de ce ne simțim bine după ce facem asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Este pe sistem nervos, ca si nicotina.Corpului nu-i faci un bine in sine, doar iti da impresia ca este bine ce faci.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu e bine, fiindca o sa ai probleme cu articulatiile si in timp o sa te doara tare.

| heddy10 a răspuns:

Ce pot să adaug la explicațiile de dinaintea mea, e că nu-ți vor tremura mâinile mai târziu sau mai știu eu ce deformări ale articulațiilor. Singura daună pe care o produce acest tic e că dacă este practicat foarte mult timp, ți se va slăbi puterea palmelor și a degetelor.

| TrustMeIKnow a răspuns:

"articulatiile sunt un soi de capsule unde oasele se unesc si care, pentru a facilita miscarea, contin un lubrifiant numit lichid sinovial. Acest lichid contine gaze dizolvate. Atunci cand facem anumite miscari, atriculatiile se comprima impreuna cu fluidul si cu gazele, fortadu-le pe acestea din urma sa incerce sa "evadeze".

Eliberarea de gaze din articulatii produce acel trosnet pe care il auzim cand ne miscam. Odata cu eliberarea gazului, articulatia devine mai flexibila. "

In momentul in care ne 'trosnim' incheieturile/degetele etc se elibereaza gazele care sunt blocate in 'capsule' "odata cu eliberarea gazului, articulatia devine mai flexibila".
Poate deveni un tic si nu este bine. Eu faceam asta cu gatul si degetele de la maine si picioare, dupa un timp incepuse sa ma doara...doara tare si eram constient de cauza dureri, am decis sa ma auto-stapanesc...a fost greu dar am reusit, primele 2 saptamani au fost mai grele xD.

| BroSafarii a răspuns:

Nu stiu daca este bine sau nu, pe mine cand ma doare gatul, mi-l trosnesc si parca dispare ca prin minune durerea. Cunosc multe persoane care isi trosnesc degete, cap, umeri, spate etc.
Atunci cand ne "pocnim" degetele sau cele enumarate mai devreme, se sparg niste mici bule de aer dintre ligamente, asta face sa apara sunetul de "poc", un sunet care te satisface cand il auzi, asta ar fi un alt motiv sa ne simtim bine. Oricum, intreaba un doctor de renume si el iti spune mai multe big grin