| TheBoyTheCool24 a întrebat:

Am intrat de câteva luni în niște stări din care simt că nu mai e cale de scăpare. Sunt la facultate în Timișoara iar până în ianuarie am stat în chirie împreună cu fratele meu, prietena lui și fratele prietenei lui. Din ianuarie ei s-au mutat în alt oraș iar eu m-am mutat singur în altă parte (tot în Timișoara) în chirie. Am început să mă simt singur din pricina faptului că nu prea ies din casă (doar până la magazinul din fața blocului și când plec la facultate, înainte mergeam la antrenament dar nu mai mă duc), cu părinții vorbesc de obicei doar seara la telefon iar prieteni nu prea am și am luat-o în jos rău de tot. Sport (Karate și Calisthenics) nu mai fac, am slăbit mult (menționez că eram într-o condiție fizică excelentă), de citit nu mai citesc deloc (înainte citeam o carte pe săptămână), de meditat nici nu aduc problema, simt că nu mai pot să fac nimic, nu mai am niciun fel de tragere de inimă, nu mai găsesc plăcerea în absolut nimic. Tot ce reușesc să fac bine e să dorm mult (că atunci nu simt stările astea) și mai nou am început să beau ca să-mi amăgesc sentimentele astea. Cu facultatea merge rău, am 3 restanțe iar acum am dat niște teste la care nu m-am prea descurcat. Am ajuns la concluzia că mă pricep să stau degeaba și să nu fac nimic. Deabea reușesc să mănânc uneori (nu e problema de bani dar simt efectiv că nu sunt în stare să mănânc, că nu pot). De multe ori întârzii la cursuri pentru că cu greu îmi găsesc puterea de a ieși din casă și a merge undeva (efectiv, a început să-mi fie frică). Ce aș putea face? Nu vreau psiholog sau psihoterapeut, nu m-ar ajuta cu absolut nimic, ei doar îți vor banii din buzunar și atât.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Din păcate ai depresie.
Îți recomand să vezi pe YouToube un interviu cu portarul italian Buffon că și el a avut simptome asemănătoare cu ale tale.
In acel videoclip chiar spune cum a reușit să își domolească depresia.
Bine că să ieși din starea asta de letargie trebuie sa tragi cat mai tare de tine.
Reia cursurile de karate, tine-te cât poți tu de bine de școală și încearcă să socializezi cat mai mult.De asemenea investește timp in hobbiurile care îți aduc bucurie în suflet.
Sau găsește o activitate care să îți placă și incearca să o valorifici cat mai bine.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai facut karate, atunci trebuie sa ai autocontrol dezvoltat.
Pune-l in functiune si preia controlul spre directie buna!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai cazut in depresie nu stiu daca psihologul sau psihiatrul te va putea ajuta, ei zic ca totul depinde de tine sa ai puterea sa i ti revii sa fi cum erai odata, trebuie sa mergi la cauza care a declansat aceasta depresie, de ce te ai mutat singur? Cind erai cu fratele tau erai bine, poate ai nevoie de o fată de sex ca si asta este un factor care duce la depresie grava lipsa sexului unei femei, ce varsta ai? Iesi din casa fa ti prietenă si scapă de depresie. Desi cel mai bine ar fi sa te casatoresti si după aceea sa faci sex impreuna cu sotia ta.

| RxTx a răspuns:

Iate de munca
Munca si invatat
Invatat si munca
Ia 2 job-uri.
Ia si tu o prietena
Ofera cazare la o ucraenianca
Gata faci si tu 3 copii si pe urma sa vezi cum nu te mai simti singur.
Si cat de mult o sa iti dorrsti sa nu iti planga in cap
Cat de mult o sa iti doresti perioada de libertate de acum cand poate sa iti tiuie urechile de singuratate
In loc sa dormi iepureste
Si sa te gandesti daca mai respira toti
Daca nu cumva vre-unul sa inecat cu muci in somn
Daca nu cumva pe vre-unul il ciupeste vreun gandac daca nu cumva sa dezvelit vre-unul
Apoi ziua cu ei pe la medici ca unul sa taiat la ochi altul a dat cu apa oparita pe el
Sa vezi cat de bine este sa fii singur.
O sa iti doresti tu timpul de acum cand trebuie sa castigi paine doar pentru tine

| Wr3nch a răspuns:

Ce ai tu e depresie, si nu se trateaza miraculos cu sfaturi pe internet. Psihologul si psihoterapeutul ajuta chiar mult, cunosc destula lume care a mers sau merge, dar trebuie si sa vrei sa faci ceva. Ca ei pot incerca, dar daca pacientul nu coopereaza iar nu se întâmplă magie, asa cum visau unii care zic ca " vor banii din buzunar și atât".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii sincer cu tine si ulterior actioneaza in directia in care simti ca iti doresti sa te indrepti. Dar din nou, fii sincer cu tine inainte de orice. Poate nu este neaparat un motiv care a dus la starea pe care o resimti, poate pur si simplu... te-ai indepartat de la drumul tau si ambitiile tale. E ok, toti avem ups and downs :) Chiar si eu am avut recent 2 sapt in care simteam ca nu pot sa ma suport fara 1-2 sticle de vin pe zi, in conditiile in care totul imi mergea perfect la munca... dar asta e, uneori simti ca nu iti gasesti locul, drumul, nimic. E dificil sa te ridici cand nu ai un motiv clar, cand nu mai ai pentru ce, cand iti lipseste "the big picture" si tot ce vrei este sa traiesti clipa, bun sau rau.

Fii sincer cu tine si "stay true to the path". Cand stii ce vrei, go for it. Nu fi spectator la viata ta, make it happen :)
Succes.

daaa, 1-2 prieteni buni si bine intentionati pot face mai mult decat un psihoterapeut. Dar unde mai gasesti prieteni azi? :))

https://www.youtube.com/watch?v=C110xej1HIs&ab_channel=PuyaOficial

| timidu89 a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie de psihiatru. Nu e normal sa nu ai chef de nimic, sau frica sa iesi din casa. Ar trebui sa gandesti pozitiv, sa fi fericit si daca ai bani de un suc sau un sandwich. Cand nici nu poti manca e grava treabawinking Macar cu somnul stai bine laughing

| Sorinelz1 a răspuns:

Nu este vorba de depresie, așa cred.

Toți trecem prin anumite stării.

Sunt zile și zile.

Încearcă sa te gândești la viața ta, la ce vei face pe viitor.

Cauta-l pe Dumnezeu, citește Biblia.

Fii sincer cu trăirile tale și nu te blama pentru ele. Viața omului nu consta doar in soare.

Poate îți va scoate Dumnezeu in cale pe cineva și o sa ti treacă plictiseala.

Singurătatea duce la plictiseala, de aia Dumnezeu a zis " Nu este bine ca omul sa fie singur ".

Reia activitățile intens, evita Facebook Instagram Snapcaht. Astea-s blestem curat pentru sufletul omului.

| restinvogue a răspuns:

Simplu, psiholog.