| deyutza_6928 a întrebat:

Am lindini si nu stiu cum sa scap de ele. Am incercat cu gaz dar sunt lipite de firele de par si se ia foarte greu. Am luat un sampon antiparazitar dar nu cred ca merge. Ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Esti sigura ca sunt lindeni? eu am din primavara un fel de matreata care nu trece cu nimic. am crezut si eu ca am lindeni, dar nu...desi au cam tot acelasi aspect si sunt lipiti de cap. e o matreata, si tare cred ca ai la fel ca mine. inca 2 colege tot asa au si nu dispar cu nimic. ia un sampon de urzica si clateste parul cu otet. la mine oricum nu a functionat nimic, dar poate la tine va fi mai bine. deci cum ti-am mai zis, se poate sa ai noroc si sa nu fie lindeni. bafta!

| rapgirl123 a răspuns:

Cumpara un pieptene de os... se gaseste pe la tarabe. SI piaptana-te cu el in fiecare zi. Cere ajutorul cuiva sa te mai tesalehee hee) si dupa ce te speli cu acel sampon sau unul cu petrol, limpezeste-te cu otet. Daca ai parul lung 0.5l cred ca e de ajuns "taiat" cu 1.5l de apa. si maseaza scalpul bine bine cand te limpezesti cu asta, chiar si atunci cand te speli cu sampon. Sigur va merge dar trebuie sa ai rabdare timp de o luna, o luna si ceva. Si stiu ca mai era un produs pentru asa ceva( cauta in farmacii) numai stiu cum se numeste dar stiu ca trebuie sa stai cel putin o ora cu solutia ceea pe cap si sa fie infasurat (capullaughing) cu un prosop. Crede-ma ca functioneaza.

| meedanyy a răspuns:

Du-te la doctor. Medicu de familie stie mai bine decat oricine altcineva.

| Mihaela111 a răspuns:

Imi imaginez cum te simti si eu al luat din autobuz :@
cauta la farmacie Pedex si roaga pe cineva sa ti le adune din par( daca are timp roag-o pe mama ta)

| quickly a răspuns:

Te-ai jucat cumva cu vreun tiganus de ai luat paduchi?big grin

| PetreMihai85 a răspuns:

Tunde-te

| alexa_1818 a răspuns:

Exista o solutie la farmacie, important e sa le omori!