| SaiJin a întrebat:

Am lovit f puternic cu mana stanga, in general nu am probleme cu oasele pumnului am facut kickbox si de mic dau cu pumnul in ziduri in lemn in orice si sunt f rezistent, dar acum am un fel de piscatura/durere la nivelul pumnului oaselor sau a pieli nici nu stiu a ligamentului. Deci la os nu cred ca am nimic ca daca dau mai multe lovituri tari piscatura dispare dar e o senzatie de disconfort sa zic asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Menker a răspuns:

Cartilajul poate fi puțin deformat. Din cauza loviturilor, el slăbește. Așa ca e de dorit sa nu lovești în ziduri sau habar n-am pe unde. Sau daca dorința de a lovi e foarte mare, învelește mana cu bandaj pentru kickboxing(care le îmbraci sub mănușă), pentru a ține strâns oasele. Cu el, mâna e mai în siguranță decât ea goala...

| SaiJin explică (pentru Menker):

Mda ...chestia e ca as fi vrut sa stiu daca am probleme la ligamente sau daca in timp se remediaza.

| Menker a răspuns (pentru SaiJin):

Nimic grav. Nu ai nici o problemă. E normal ca să ai dureri. Dacă să te oprești cu loviturile, peste ceva timp îți va trece.