| anonim_4396 a întrebat:

Am luat anticonceptionale Yasmin pana luna trecuta, luna aceasta nu am mai luat si am ramas insarcinata. Am auzit ca trebuie sa fac o pauza de 3 luni inainte sa raman insarcinata. Exista vreun risc sa se nasca copilul cu probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista intr-adevar aceasta recomandare, dar acum se considera ca marele risc este sarcina gemelara. Asta este insa un risc dragut...
Mergi la un obstetrician si povesteste-i chestia cu yasmin. El va sti ce sa-ti spuna, dar mie doctorita mea mi-a spus ca nu e nici o problema. Esti norocoasa ca ai ramas asa usor insarcinata...

4 răspunsuri:
| crisa a răspuns:

teoretic, s-o spunem popular, anticonceptionalele erau ca o bariera imptriva "coditelor miscatoare", iar cand bariera era ridicata, "coditele" aveau acces liber. altfel fiind spus, n-ar trebui sa existe probleme.
practic insa... era buna o mica pauza, dupa intreruperea pilulelor.
acum e deja tarziu. nu cunosc efectele pilulelor yasmin, asa ca singurul raspuns adecvat nu-l vei gasi decat la un cabinet de planning...
nu pot decat sa-ti doresc sanatate! happy

| curaj a răspuns:

Mie mi s-a recomandat tratament cu yasmin ca sa raman insarcinata asa ca nu este nicio problema Eu am ramas atunci dar din pacate am pierdut sarcina la 7 sapatamani. Mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi fost bine sa treaca un timp ...acele 3 luni ca oricum niste analize o discutie cu medicul te va linisti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna cine ma poate ajuta si pe mine sa-mi spuna mai exact cum se folosesc anticonceptionalele yasmin (din ce zi sa incep cum sa iau mai exact cum e cu pauza la menstruatie)) multumesc.