| anonim_4396 a întrebat:

Am luat centrum de bărbați și am varsta de 14 ani.
Ma refer la centrum de bărbați normal nu ala silver care este pentru bărbații de peste 50 de ani.
Ma refer la ala normal.
Credeti ca imi face rau?
Ceva in crestere? Adică nu mai cresc in înălțime sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca 2 pastile au apucat sa produca modificari, dar opreste-te sa iei ce este calculat pentru barbatii adulti.
Tu ai nevoie de pastile destinate unui copil in crestere, care are alta concentratie.

12 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Desigur ca nu.
Poti sa iei liniștit. Asta daca este cazul să apelezi la suplimente.

| costinvlad a răspuns:

Ar trebui sa te uiti pe prospect. Eu nu iau chestii de genul. Pentru ce este acel centrum? Eu am putin peste 1, 8m si nu ma intereseaza cat mai cresc si mie imi ar fi indiferenta inaltimea, dar minim 1, 79-1, 85m si maxim 2, 1-2, 3m sa am. Sa stii ca greutatea ta trebuie sa fie in imc normal cu inaltimea. Adica la 1, 8m este normal maxim 85-90KG si masa musculara.

| MadalinG99 a răspuns:

Daca nu iti recomanda medicul, tu de ce le iei? Esti la o varsta prea frageda, nu mai lua tot felul de medicamente fara o prescriptie medicala.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu are nimic, sunt doar vitamine.Sunt bune si pentru tine dar sa nu faci supradoza asta conteaza.Ia cat scrie pe prospect 1 pastila sau chiar jumate.
Nu vad ce rau sa iti faca niste vitamine.Dib contra iti da imunitate si energie.Sanatate

| Violleta2022 a răspuns:

Da, te poate afecta pentru ca contine un anume procentaj de vitamine si minerale, specific adultilor, care sunt dejastabilizati cu cresterea.
La 14 ani se recomanda viatmine pentru copii, nu pentru adulti (varsta 20-40 ani).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Scrie o pastilă in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru costinvlad):

Sunt vitamine.Iti dau mai multă energie.Pe prospect nu scrie ca ar face vrei rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Uvox):

Nu stiu daca este cazul sau nu dar pana la urma sunt vitamine care iti dau mai multă energie, nu stiu ce ar putea fi rau la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar pe prospect nu scrie ce spui tu.
Si doar iau o saptamana, nu iau o lună.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stii sa citesti, scrie ca este pentru barbati, nu?
Ori copii de 14 ani NU sunt barabti!
Eu doar iti spun ce contine acel centru care difera de la varsta la avrsta, m cel de copii este diferit cde cel de adulti sid e cel pentru persoane trecute de 50 sau 60 ani.
la fel si cel de femei.
Fiecare centrum are in componenta altceva, procentajele sunt calculate pentru a da corpului ceea ce are nevoie la o anumiat varsta.\
Tu ar trebui sa iei Centrum pentru copii, nu pentru barbati!
ce-i atat de dificil sa intelegi ca copii de 14 ani, nu sunt inca barbati si ca produsele destinate adultilor, nu pot fii date copiilor?

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt prea multe vitamine/minerale la care supra-dozajul poate fi dăunător si oricum discutam de depășiri ale DZR de peste 500%.
Oricum am citi un studiu acum ceva timp la care concluzia era ca ar fi necesar creșterea DZR(absorbția scăzută, alimente cu aport vitaminic mai scazut samd)
Deci rau nu fac. Excesul poate, dar nu se consuma ca tic-tac-ul.
Daca exista un deficit e ok sa il compensezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mi-am dat seama ca ai avut dreptate si m-am oprit din a lua pastilele astea.
Dar crezi ca mi-au făcut rau astea 2 pastile care le am luat pana acum?