| Talion a întrebat:

Am luat o pastila pe care am primit-o de la bunica mea din Germania si mi-a spus ca este asemanatoare cu calmocard sau ceva de genul, in sensul in care aceasta ar trebui sa ma linisteasca, sa-mi taie din emotii si din anxietate.Am luat una acum sa vad daca simt vreun efect ceva dar nu ma simt diferit.Mentionez ca am baut/beau incontinuare (pentru ca inca nu am terminat ceasca de) cafea. Cofeina anuleaza efectele sau ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Când iei o pastilă este bine să ai și un prospect alături, să vezi ce și cum.
2. Acea pastilă e un calmant iar cafeaua este un excitant al SNC.
Cum vrei să te simți dacă dai creierului o mângâiere și apoi o palmă? Sau ce?

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Este posibil ca da. Unele medicamente de genul interzic consumul de cofeina. Trebuie sa știi exact ce iei pentru a consulta prospectul înainte, și sa nu iei dupa ureche. Pentru stările de anxietate vorbește cu mediul tau sa te ajute, pentru a îți prescrie medicamentul corect pentru problema ta, in unele cazuri e posibil nici sa nu ai nevoie de pastile, decât dacă este ceva sever, ci doar de un psihoterapeut.

| Catrice a răspuns:

Iei calmant, dar bagi cofeina în tine... miștohee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia niste valeriana daca ai probleme

| 19flo79 a răspuns:

De obicei, medicamentele au un prospect pe care scrie in ce situatie sa le iei si in ce situatie sa nu le iei... happy
Citeste doar ce scrie si vezi daca spune ceva despre cafea sau alte lucruri!