| Afganistanu_9917 a întrebat:

Am luxatie de rotula la piciorul drept. sa il bag sau nu in ghips? Sau sa numai fac efort. si poate isi revine la loc? Va rog sa raspundeti. Cel mai detaliat raspuns are funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un medic ar sti cel mai bine ce este de facut in cazul tau.Mergi la un cabinet medical.

| express11 a răspuns:

Trebuie bagat in ghips neaparat. daca nu, ai putea face o rupere de ligamente, si ti-ar sari mereu rotula.nu-i de gluma, in afara de asta esti predispus sa faci apa la genunchi, care va trebui scoasa cu seringa.bafta!

| Iunona a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic si sa discuti cu el. Am sa iti explic de ce: am facut inot de performanta 10 ani si dupa un accident am avut ambele rotule sparte, actual am 14 suruburi la piciorul drept. Daca nu iti face o radiografie si se umfla poti acumula lichid la nivelul genunchiului si necesita operatie. Eu le-am avut in ghibs pe amandoua si apoi am facut recuperare la logoped...La tine nu e neaparat cazul, nu e fractura dar nu ar fi rau sa eviti efortul pana iti revii si sa porti ghibs sa poti dormi fara sa te foiesti sau sa stai cu grija ca te lovesti la genunchi.

| Enache_Adnana_1999 a răspuns:

Nu mi pot da seama cum ai reusit dar infine,
1.Nu incerca tu sa faci pe medicu pentru ca nu e un lucru de joaca, acolo se poate forma un edem si va fi foarte grav, roaga pe cineva sa te duca la spital nu este obligatoriu sa ti l pui in ghips dar ar fi foarte bine ca sa nu ai probleme pe viitor, si cred ca ai inteles ca o vreme sa nu faci efort sau sa incerci sa sari.Insanatosire grabnica