| IuliaaD a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta si ieri si nu prea m-am lamurit. Daca cineva a mai fost in situatia mea si stie poate ma ajuta cu un raspuns mai clar. Iau anticonceptionale de 3 luni si menstruatia mea de luna asta dureaza mai putin decat de obicei. Azi e a 4 zi si mai sunt cateva picaturi maronii. 2 zile a curs sange ca de obicei, in a 3 zi foarte putin si acum mai deloc. Ciclul meu dura inainte de anticonceptionale 7 zile. De cand m-am apucat in prima luna s au prelungit scurgerile maronii, deci a durat mai mult, in a 2 luna a fost cu o zi mai putin decat de obicei adica 6 zile, iar acum 4-5zile. Este normal ca menstruatia sa fie mai putina si de scurta durata in timpul anticonceptionalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AndreiWeisz a răspuns:

Depinde de la caz la caz, dar este normal. Anticonceptionalele deregleaza complet menstruatia. Tocmai, rolul anticonceptionalelor este de a preveni sarcina, iar asta se face prin intermediul hormonilor. Aceiasi hormoni care declanseaza sarcina si o intretin. Prin urmare, da, in urma acestor dereglaje hormonale, este posibil ca ciclul tau menstrual sa dureze mai putin sau chiar sa fie luni in care sa nu vina deloc.