| Anonim5566 a întrebat:

Luna trecuta mi-a venit pentru prima oara menstruatia. Intai am avut niste secretii, apoi ciclul propriu-zis. A durat 2-3 zile, timp in care mi-a curs destul de putin sange, brun-roscat. Dupa parerea voastra a fost ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da a fost ok, esti la inceput si e normal sa iti vina asa aiurea

evenso
| evenso a răspuns:

Da, menarha ( prima menstruatie ) poate diferi de la o persoana la persoana, atat durata ei cat si aspectul si cantitatea.
Deci e ok, nu te ingrijora.

| Anonim5566 explică (pentru evenso):

Ok, mersi.

| evenso a răspuns (pentru Anonim5566):

Cu placere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, a fost "normal", având în vedere că a fost vorba de PRIMA menstruaţie ( menarha )!

În general, o menstră normală durează între 3-7 zile cu o sângerare medie, iar culoarea sângelui menstrual depinde ( în special ) de cât de repede este eliminat din organism.

Având în vedere că ai doar 12 anişori şi mai ales în primul an de ciclu menstrual sunt NORMALE tot felul de dereglări : menstra poate dura ( uneori ) chiar şi 10-14 zile, sau poate întârzia chiar mai multe luni, ori poate "veni" mai des ( de 2 ori într-o lună ), etc.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să se întâmple asta şi în cazul tău; deci, dacă îţi va întârzia să NU te stresezi.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Întreabo pe mama ta. De aceea ai o mamă să te sprijine în toate problemele.

| Anonim5566 explică (pentru Azµre):

Am intrebat-o happy Mi-a spus destule, dar mai am unele mici nelamuririwinking

| Azµre a răspuns (pentru Anonim5566):

E normal ești la început de drum happy stai liniștită.

| MlutzaGabitza a răspuns:

Intreaba medicul sau mamica.