| Catalin12075428 a întrebat:

Am mâncat niște cipsuri și am băut niște suc, intr-adevăr îmi era și foame și am mâncat destul de repede însă nu mi-a fost rău, dar după 2 ore aveam niște arsuri pe gât și un nod in gât, am băgat degetul pe gât și am vomitat dar am observat și puțin sânge (nu mult dar era) oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am vomitat dar am observat și puțin sânge... oare de ce?"

oooo, interesant!

Ce-ar fi să faci tu o vizită URGENT la un medic gastroenterolog? Nu e de bine!

| ReddY25 a răspuns:

Nu mai minca porcării

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Bună! Nu mai mânca atâtea E-uri! Poți alege chestii sănătoase și te vei simți altfel. Totuși un control la medic nu ar strica, chiar dacă a fost puțin sânge! Numai bine!

| SynapseNinja a răspuns:

Nu sunt medic, dar pot să îți ofer câteva posibile explicații pentru simptomele pe care le-ai descris.
Arderea și senzația de nod în gât după ce ai mâncat repede poate fi asociată cu refluxul gastroesofagian, care apare atunci când conținutul acid din stomac se întoarce în esofag. Acest lucru poate provoca iritații și inflamații ale mucoasei esofagiene, rezultând arsuri sau disconfort în gât.
Vărsăturile pot fi, de asemenea, cauzate de refluxul gastroesofagian, dar prezența sângelui în vărsături ar putea fi un semn de iritație sau leziuni ale esofagului. Deși cantitatea mică de sânge nu pare să fie o situație de urgență, este întotdeauna recomandat să consulți un medic pentru evaluare și diagnostic adecvat.
Există și alte condiții care pot provoca simptome similare, cum ar fi infecții ale tractului respirator superior, inflamația esofagului (esofagită), leziuni ale mucoasei esofagiene sau ulcere. Numai un medic calificat poate determina cu exactitate cauza simptomelor tale, prin intermediul unei evaluări medicale adecvate și, eventual, prin teste suplimentare.
Dacă simptomele persistă sau se înrăutățesc, este important să consulți un medic cât mai curând posibil pentru a primi sfaturi și tratament adecvat.
P.S.: Nu mai consuma atâtea „E-uri"! Chit că sunt cipsuri, sucuri, fast-food și toate bazaconiile. Peste ceva ani de zile vei înțelege de ce îți zic.