| Biancasata a întrebat:

De câteva zile am niște crampe stomacale iar acum am observat niște nici arsuri pe esofag. Sa fie posibila o gastrita? Nu prea am mâncat în ultimele zile am băut mai mult cola, apă mănânc puțin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Crampele nu pot fi corelate cu gastrita.
Ma gandesc ca poti rezolva problema cu refluxul daca revii la 3 mese principale pe zi. Cat despre crampe, parca Nospa era destul de bun.

Desigur, este mult mai ok daca mergi la medic sau macar sa ceri ajutor in farmacii.

| MadRaven a răspuns:

Eu zic că ai probleme cu refluxul gastroesofagian, mai ales dacă ai și sentimentul de arsură la nivelul pieptului. Iar problema asta doar cu alimentația o poți rezolva, dacă continui să bei cola pe stomacul gol o să devină din ce în ce mai rău.
Încearcă să mănânci ceva mai sănătos și să renunți la băuturile carbogazoase (dacă chiar sunt necesare măcar mănâncă ceva înainte) și nu te culca/intinde imediat ce mănânci că iar o ia în sus acidul, încearcă să stai cu trunchiul cât mai drept ca să te ajuți și de gravitație.