| anonim_4396 a întrebat:

Am mari probleme cu somnul si medicul mi-a dat pastile Imovane 7, 5 mg. Mi-a zis sa iau o juntatae de pastile/seara. Nu au niciun efect, am.incercat 1 saptamana. As putea lua 1 pastila intreaga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa nu dormi o noapte intreaga + ziua urmatoare.
A doua zi seara bea o cana de lapte caldut, indulcit cu o lingura de miere, chiar inainte sa te bagi in pat.
Cand te-ai culcat, iti inchizi ochii si numeri inapoi de la 1000. Daca pierzi firul, incepi din nou.
Daca reusesti sa ajungi sa numeri de la 1000 pana la 1, atunci inseamna ca ai problema mai mare, trebuie sa faci un tratament mai serios.

| Donsavas a răspuns:

Poti lua dar dacă te adoarme o data sa stii ca nu te va adormi de fiecare dată. Se poate induce toleranța repede si nu cred că iti doresti sa te intoxici luand pastile zilnic.

| aimullah123 a răspuns:

Eu zic sa nu iei una intreaga fara sa intrebi medicul big grin

| mihaicelsfant a răspuns:

De curiozitate ce faci o zi intreaga?

| PX732HG a răspuns (pentru mihaicelsfant):

De ex azi :cumparaturi, gatit, curat, o duc si o iau pe sora mea de la scoala, merg cam 1 ora pe jos

| mihaicelsfant a răspuns (pentru PX732HG):

Miscare faci. esti stresata, suparata sau suferi?

| alex241 a răspuns:

Iți recomand să iei Melatonină. Acel medicament e medicamentul somnului. Fundă?

| Deniii6 a răspuns:

Cel mai bine si cel mai sigur este sa vorbesti cu medicul tau. El stie ce trebuie sa iti prescrie.