| LumiAna a întrebat:

Hei. Am o problema cu oxiurii(am 15 ani). Am avut in decembrie cu niste mancarimi persistente, am fost la farmacie si farmacista mi-a dat decaris. Am luat o pastila, iar dupa o saptamana alta pastila si pentru putin timp mi-a trecut. Dar au reparut si am mai luat 2 pastile de 50 mg fara niciun efect. Am fost la plafar si am luat niste pastile naturiste, cate 6 pe zi(2 dimineata, 2 dupa-amiaza si 2 seara la culcare), dar inca mai am, cu toate ca mancarimile nu mai sunt atat de frecvente. Ma spal foarte des pe maini, mereu cand merg la toaleta sau cand mananc, fac dus de 3 ori pe zi, dar tot nu scap, chiar nu stiu ce sa mai fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te duci la doctor si sa nu te mai tratezi dupa ureche

| LumiAna explică (pentru Brigaela):

Nu cred ca este neaparata nevoie sa merg la doctor. Ce ar putea face in afara de a-mi prescrie niste pastile? Cum am mai spus am luat decaris, dar probabil depinde de fiecare organism, poate unora le prieste, iar altora nu.

| LumiAna explică (pentru LumiAna):

In afara*

| Brigaela a răspuns (pentru LumiAna):

Ti-ar putea da alte tratamente, ar putea sa-i testeze pe membrii familiei tale (pe care sigur i-ai infestat), ar putea sa te invete niste masuri corecte de igiena. Nu crezi ca trebuie sa te duci la emdic, fiindca nici macar nu te-ai gandit serios. Iar ideea ca unora nu le prieste este o tampenie, nu stiu ccine si-a batut joc de tine cu ideea asta, dar nu ar trebui sa te lasi pacalita atat de usor. Foloseste-ti mintea, nu mai crede tot felul de idiotenii si du-te la emdic.

| LumiAna explică (pentru Brigaela):

Cred ca toata lumea stie ca trebuie sa se spele de foarte multe ori pe maini inainte de a folosi toaleta si dupa, la masa de asemenea. Si nu mai spun de facutul dusului in fiecare zi. Nu cred ca si-a batut nimeni joc de mine cu ideea asta, pur si simplu asta e parerea mea. Mai documentati-va, inainte de a vorbi. Multe medicamente nu priesc fiecarui om, am mai citit cateva cazuri, in care persoanele spuneau ca au luat decaris, dar nu a avut niciun efect. Poate ca unele pastile sunt mai puternice, altele mai putin. Poate ca unor persoane le prieste, iar altora nu. Si nu am vrut sa ma duc la doctor, deoarece am crezut ca voi scapa usor cu aceste tratamente pe care le-am luat; dar daca nici zentel nu va da roade, cu siguranta ca voi consulta medicul.

| Brigaela a răspuns (pentru LumiAna):

3 dusuri pe zi nu te vor ajuta, iti ajung doua cu varf si indesat, deci e o prostie sa faci mai multe. Si unul daca ai face, tot aia ar fi la oxiuri. Faptul ca ai oxiuri arata ca la un moment dat nu te-ai spalat bine pe maini sau ai mancat fructe nespalate.
Eu m-am documentat, din pacate tu nu vrei sa vezi asta. iei tratamente toxice (cum este zentelul) dupa ureche cu o inconstienta sinucigasa si cu idei vrajitoresti de genul nu-mi prieste. Dar e viata ta, sanatatea ta, nu iti poate face nimeni bine cu forta

Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand, toata familia ta trebuie sa faca deparazitarea, altfel te vei tot reinfesta. Apoi, masuri de igiena drastice( speli lenjeria de pat si de corp, prosoapele la 90 de grade in masina de spalat), apoi o calci cu fierul incins.

| 0rlando a răspuns:

Continuă să faci ce ai făcut și până acum.
Nu se scapă așa repede de oxiuri.

| Beautyroom a răspuns:

Buna Lumi,

Din cate imi dau seama diagnosticul a fost pus de farmacista. Primul pas care trebuie urmat este un diagnostic concret - confirmarea sau infirmarea parazitozei. O vizita la medicul de familie si o coprocultura sunt suficiente pentru diagnostic.
Mancarimile pot proveni de la o multime de factori - chiar si de la detergenti sau balsamul de rufe sau de la lenjeria intima.
Daca este vorba de o parazitoza (infectie cu oxiuri) atunci tratamentul trebuie urmat sub supravegherea unui medic ce poate evalua rezultatele tratamentul (prin coproculturi, ecografie abdominala, etc). Un tratament foarte eficient naturist este usturoiul - il poti ingera sub diverse forme si chiar intreg.

Daca in urma investigatiilor parazitoza nu se confirma atunci te sfatuim sa faci un sumar de urina si un examen de secretie vaginala.

Pana una alta te poti gandi daca a existat un contact sexual, daca ai schimbat detergentul sau balsamul de rufe si daca pruritul (mancarimea) apare mai frecvent in anumite perioade (posibil sa fie si de la gelul de dus). Pruritul inseamna o reactie de respingere a organismului la factori externi neprietenosi cu acesta.

Multa sanatate happy

| LumiAna explică (pentru Beautyroom):

Am sigur oxiuri, m-am informat foarte bine si stiu cum arata. Si am precizat ca am 15 ani, ce contact sexual? Doamne Sfinte, nici gand! Am mancat si usturoi ceva vreme, dar tot mai am. M-am lasat de consumul dulciurilor pentru o perioada, dar nu prea lunga fiind ca sunt irezistibile. Multumesc pentru sfat!

| LumiAna explică:

Au luat si parintii mei tratament, dar ei nu au nicio problema, fiindca nu dormim in acelasi pat, sau aceeasi camera. Mi-a calcat mama lenjeriile de pat si toate cele. Acum am inceput sa iau zentel si sper ca este mai eficient.