| mikel29 a întrebat:

acum cateva zile am avut niste probleme cu somnul, 3 nopti am adormit foarte greu la 4-5 dimineata. Am mers la medicul de familie iar acceasta mi-a recomandat sa iau o pastila de Dormolin seara inainte de culcare. am luat tratamentul 3 nopti au fost ok am adormit destul de repede si bine. Aseara am luat pastila insa am adormit foarte greu la 4 iar la 6:30 m-am trezit! Ce ziceti ar putea fi ceva grav? Ar trebui sa merg la un medic de specialitate? mentionez ca nu am nici un stres sau unu lucru care sa ma supere? singurul lucru care ma streseaza este ca nu pot sa adorm! astept sfaturi! multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai trebuie sa vezi daca nu exista o alta problema in afara de stres.
Uite cateva exemple:
- muncesti suficient asa incat sa fii obosit seara?
- stai cumva excesiv la TV/calculator/mobil sau pana prea tarziu seara?
- consumi alimente sau bauturi energizante in exces?
- te culci la ore relativ fixe?
Daca faci totul asa cum trebuie, poti incerca sa consulti un medic psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainte de culcare pregăteşte-ţi o cană cu lapte îndulcit cu miere, vei vedea că te simţi mult mai bine, pune-te mai devreme în pat.
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

Daca spui ca nu ai nici un stress psihic, atunci poate fi din cauza alimentatiei. Daca consumati chestii care va exercita adrenalina, cola, cafea, multa ciocolata, etc., poate a fi un motiv. Consulta un medic de specialitate cel mai bin sa-ti dea un tratament medicamentos bazat pe plante, daca nu ceaiuri calmante.

Sanatate!

| july00 a răspuns:

Mai du-te odata la doctor si spune-i ca nu poti sa dormi.