eileen
| eileen a întrebat:

Am mereu senzatia de sete. Beau apa dar degeaba. Imi simt buzele uscate, la fel si gatul, pot sa beau cisterne de apa ca nu imi trece. Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu ar strica sa iti faci niste analize, glicemia. oricum medicul de famile iti va da trimitere la laborator si te va lamuri, dar du-te!

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Unele boli - spre exemplu diabetul - pot sa dea senzatia de sete. Dar poate fi ceva mai simplu - cum s-a mai spus - o raceala, uscaciunea aerului... Totusi e bine sa faci analizele.

cristian
| cristian a răspuns:

Eu nu pot sa beau deloc apa pentru ca imi rugineste instalatia.Beau numai vin.
Senzatia de gat uscat poate sa fie de la aerul uscat din camera daca temperatura este mai mare de 18'C.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Da...au dreptate cei doi useri care ti-ai raspuns.Ca aerul sa nu mai fie uscat in camera, pui un paharel sau un castronel cu apa pe soba/calorifer(depinde de situatie). Apa va umidifica aerul si iti va da o senzatie mai placuta.
asa cum spune di dna. Oliana pot fi si probleme medicale(eu stiam ca la Diabet se usuca gura)Trebuie sa mergi la medicul tau de familie sa-ti dea o trimitere la un lab.sa-ti faci un set complet de analize.Sau poti merge direct la spital si le poti cere sa-ti faca un set de analize(cu plata).

auran
| auran a răspuns:

Fa-ti o glicemie

carla
| carla a răspuns:

Da, de acord cu ce spun ceilalti, niste analize complete ar trebui sa depisteze problema. Si eu tot la o glicemie ridicata m-am gandit. Bafta si sa auzim de bine!

| cely a răspuns:

Verifica glicemia

| kake a răspuns:

Depinde ce apa bei. Si eu am problema asta la munca cu apa (fantana sau cumpana). Nu stiu ce fel de "apa" e dar oricat ai bea nu e suficient.

Cand te hidratezi trebuie nu numai sa iti refaci rezerva de apa ci si de otasiu si saruri care se pierd odata cu apa. Si cum nu orice apa iti da ce iti trebuie...

| eumi a răspuns:

Sete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca intre timp ai consultat un medic. Sper din tot sufletul sa nu ai probleme cu glicemia. Daca senzatia de sete totusi persista, iti recomant sa folosesti Hidroenergy de la Biocyte Franta distribuit in Romania prin Quant Test. Apa din corpul omenesc, din jurul celulelor si din jurul proteinelor din celule, prezinta o structura cristalina elevata. Noi daca bem apa obisnuita de la retea, aceasta nu prezinta o astfel de structura, este o apa ‚, amorfa", iar organismul nostru trebuie sa transforme aceasta apa ‚, amorfa" intr-o apa ‚, vie" biologica, avand o structura cristalina.Se pot bea tone de apa curenta de la retea, dar daca ii lipsesc acesti nutrienti, ea nu va deveni niciodata apa ‚, vie’’ biologica. Poate trece prin corp, fara sa hidrateze cu adevarat si noi sa credem ca daca am baut destul, suntem cu siguranta sanatosi! Se poate ajunge chiar la o deshidratare la nivel celular, cand celulele deshidratate trec intr-o stare catabolica (dezasimilatie si descrestere), ceea ce insemna ca organismul incepe sa-si consume propriile celule si tesuturi, practic sa se autodistruga. Din aceasta cauza, apa este cel mai important lucru pe care-l putem oferi organismului nostru, insa numai o apa de baut cu adevarat buna va genera sanatate si–o viata lunga. Prin tehnologia microclusterilor s-a obtinut o pudra de microclusteri cu care celulele corpului uman sunt hidratate pe deplin, iar corpul utilizeaza apa din plin si se simte imediat energia dobandita.
Aceasta pulbere se gaseste in HYDROENERGY si HYDROSYNERGIE. Mai multe detalii gasesti pe http://quantshop.wordpress.com/category/biocyte-hydroenergy/.
Poti achizitiona suplimentele nutritive de mai sus pe www.quantshop.ro.

| poppey a răspuns:

Ar fi bine sa-ti faci un test de glicemie, pentru. ca s-ar putea sa te fi pricopsit cu un diabet(valorile normale sunt intre 90-110)

| Daf_Adrian_1997 a răspuns:

Mai taceti voi cu glicelima si doctorul vostru! Mi s-a intamplat si mi-e, este de la excesul de zahar, poate ai baut prea multa Coca ca mine si apoi am avut o sete... Nustiu, iti simteai asa uscat in gat, nu? si beai apa cu gramada, stiu, mi s-a intamplat si mi-e. Rezolvarea? e sa astepti sa treaca o zi, doua, ca doar n'o sa-ti fie sete mereu. Stii cum poti face sa-ti treaca setea pentru cateva minute? iei cate o bucatica de choco si o lasi in gura, fara sa o mesteci, astepti sa se topeasca, vezi daca merge. Spune-mi daca ti-a folosit ceva din ce mi-ai spus tu, bafta si o zi buna happy

| RomanCosma1 a răspuns:

Salut,ce ai avut?