| anonim_4396 a întrebat:

Am momente câteodată când ma uit cruciș, ma gândesc ca e din cauza statului excesiv pe telefon, pare o chestie logica, dar de ce câteodată ma deranjează nasul parca îmi sta în ochi nu știu, adică depinde și de unghi dar câteodată ma deranjează și când îmi îmi vad nasul în ochi parca pentru câteva secunde privesc cruciș ca și cum as avea strabism, ce problema am? Mentionez ca nu am nasul mare dar de la un timp în funcție de unghiul respectiv când stau pe telefon îmi vad nasul în ochi și ma irita rău, tot încerc sa scap de aceasta problema dar câteodată nu pot. E pe fond psihic? Ce ar putea fi? Când privesc jos spre exemplu ma deranjează ca parca nasul îmi blochează parțial vedea, parca îmi sta în ochi happy
O fi din cauza ca stau excesiv zilnic pe telefon? Eu și când ma uit la filme le vizionez de pe telefon, nu am pc sau laptop, nu ca nu îmi permit dar m-am obișnuit sa ma uit la filme de pe telefon, oricum nu vizionez frecvent filme, mai mult ascult muzica și stau pe TPU
Am strabism cauzat de statul excesiv pe telefon așa-i?
Va rog răspundeți serios, fără mișto uri, acord fundă și vot. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Taie-l dacă te încurcăhee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Sper sa nu fie TOC (tulburare obsesiv compulsiv)

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Dacă continui asa, ajungi acolo.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Știu. happy

| Anuket a răspuns:

Nu-i neapărat de la ecran. Ai făcut vreun consult oftalmologic? E posibil să ai probleme cu ochii să nu fi sesizat până acum. Totuși, ca să vezi filme de pe delefon, doar în cazuri excepționale, așa mai bine urmărește programele de pe cinemagia și vizionează la TV, ecranul e mai mare și mai departe.

| Invictusman a răspuns (pentru Anuket):

Nu, dar cred ca e o problema de ordin psihic... Câteodată nu am problema asta, parca atunci când sunt îngândurat sau stresat, anxios atunci observ ca ma deranjează efectiv nasul, ma irita, parca îmi sta în ochi și ma face sa privesc cruciș.
E o chestie psihologica, sau o problema cum am spus de ordin psihic.
Am o vedere foarte bună trebuie sa întreb pe cineva cum îmi sunt poziționați ochii, sunt suspect de strabism. Nu, ca înainte când ieșeam cu prietenii nu aveam problema asta, doar de când stau numai în casa și stau excesiv pe telefon, când spun excesiv ma refer cate 14 ore aproximativ, dacă ies afara tot pe TPU stauhee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Anuket):

Probabil am, îți dai seama sa stai atât timp pe telefon afectează vederea.

| Anuket a răspuns (pentru Invictusman):

Zici că e de ordin psihic, adică ești prea obosit, stresat, atunci rectifică asta, odihnește-te când simți că trebuie și nu mai forța. Un control e binevenit, înlătură orice dubiu. Ai putea acum să te compari cu altcineva, dacă este vreo distanță la care altcineva poate citi un text( de exemplu titlul unei cărți, texte de pe cutii, orice), iar tu nu poți, atunci clar trebuie să faci un control. În caz contrar, tot nu este exclus să ai o vedere mai slabă decât normal.

| Anuket a răspuns (pentru Invictusman):

E normal, te uiți numai la ceva apropiat. Eu cred că e o posibilitate să ai miopie. Tu așa poți crede ce-ți convine. Doar doctorul îți poate confirma dacă chiar este pe fond psihic.

| Invictusman a răspuns (pentru Anuket):

Nu am probleme cu vederea deloc. Da, e pe fond psihic sigur.

| Anuket a răspuns (pentru Invictusman):

Zici că nu ai făcut niciun consult și te diagnostici singur? E început de strabism, iar dacă nu iei măsurile necesare vei ajunge să faci chiar strabism.

| Invictusman a răspuns (pentru Anuket):

Te contrazici, ai băut ceva? Odată zici miopie odată strabism, hotărăște-te ca nici tu nu ști ce răspunzi.
Nu e nici o miopie, eu nu am probleme cu vederea vad foarte bine și de aproape și de la distanta.
Nu știu ce e, dar miopie sigur nu e, strabism e posibil dar nu cred, o sa vad ce e dar miopie 99% nu e, nu am nevoie de ochelari.

| Anuket a răspuns (pentru Invictusman):

Da, așa am zis. Observ că nu ai cunoștințe dar o faci pe oftalmologul. TU nu ai de unde ȘTI dacă vezi sau nu bine. Ce ai tu se numește ÎNCEPUT DE STRABISM. Minte-te frumos în continuare, dar nu te mai lua de oameni. Poți avea MIOPIE, HIPERMETROPIE, STRABISM, etc. bolile nu se EXCLUD una pe alta. Acum că am scris cu majusculă, nu voi mai repeta, până la urmă sănătatea ta e în joc.

| Invictusman a răspuns (pentru Anuket):

Tu nu ai nici atât, pari a fi și analfabeta scuze ca îți spun, nu ști nimic de miopie, și te contrazici singura, odată zici strabism, odată miopie, nici tu nu ști, nu are legătură o afecțiune cu cealaltă, e irelevant.
Ți am răspuns ca la prosti ca nu am probleme cu vederea nici de aproape nici de la distanta, strabism e posibil, aici nu te contrazic.

| Anuket a răspuns (pentru Invictusman):

Nu m-am contrazis cu nimic. De ce jignești? Habar nu ai de bolile de ochi, pune mâna pe carte și informează-te dacă nu mă crezi. Prea îți dai aere.
Tu zici că nu ai făcut vreun control oftalmologic și tot tu zici că nu ai probleme de vedere. Asta e imposibil, nu te poți autodiagnostica. Și ba da, bolile se implică una pe alta.

| Cksihja a răspuns:

Privești prea mult în jos și este foarte probabil să ai probleme și cu coloana. Încearcă să iei o pauză.

| Invictusman a răspuns (pentru Cksihja):

Da, da. Stau pe mult foarte mult și cu privirea in jos ținând mereu telefonul în mana și privesc jos exact, da, am probleme și cu coloana ( lombosciatica și cred ca scolioza după afirmația unui maseur profesionist.
O pauza, sau sa cumpăr un laptop ar fi ok?
Câtă dreptate ai avut în acest răspuns happy

| existential a răspuns:

In fata ecranelor avem tendinta sa ducem capul mai in fata si asta tensioneaza musculatura coloanei.
Muschii ochilor se conecteaza in regiunea cervicala a coloanei. Deci daca stam cu capul in fata, cocosati, simtim contracturi musculare si la ochi.
Incearca: pauze, miscare, corectarea posturii, masaj (poti sa-ti faci si singur fara sa apesi tare).

Atunci cand simti ca te uiti crucis, intreaba-i pe cei apropiati cum arata ochii tai. E posibil sa fie doar o impresie a ta, faptul ca ai strabism. Poti merge si la oftalmolog... faci un control de rutina si in 5 minute ai scapat.