| anonim_4396 a întrebat:

Stau mult pe tel si am inceput sa am probleme serioase, uneori privesc stramb, o fi de la statul excesiv pe telefon? Am nevoie de ochelari? Se poate corecta problema? Sau o fi pe fond neurologic privirea cateodata crucis? Sper sa nu raman orb sau cu ochi certati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ecran mic, fortezi ochii, clar. Incearca sa te limitezi la maxim o ora si un pic pe zi, hai doua.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu cred ca reusesc da o sa incerc happy mersi de sfat. dar daca ecranul ar fi mai mare? M-ar ajuta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, te-ar ajuta daca ecranul ar fi de vreo 20 de inch...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi mult man happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce. Crede-ma ca vorbesc din experienta proprie. Dupa vreo doi ani in care am stat in medie peste 3 ore pe zi pe telefon jucindu-ma mi s-a cam dus naibii zoom-ul si focusul. Bine, oricum aveam strabism de mic si ma apropii de 40 de ani, dar nu am stat cu nasul in telefon la 20 de ani sau mai tinar. Mergi la doctor si foloseste ecrane cit mai mari posibil. La telefon, evita sa te chiorasti la filme/jocuri pe cit posibil.

12 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sugerez sa mergi la un medic oftalmolog.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Da, sper sa nu fie prea tarziu

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu stau mult pe telefon! Câte odată când sunt într-un loc public sau când mai sunt persoane cu mine (pe care nu le cunosc, le urăsc într-un anume fel sau efectiv...nu știu, nu aș vrea să îmi împărtășesc „gusturile" cu ele), mă aplec înspre telefon când am ceva de ascultat. Am senzația cămereu îmi țin capul prea întors înspre partea stângă. Mereu țin telefonul în mâna stângă, nu știu de ce.

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

laughing fi si tu mai chill nu te mananca,
Esti o fata desteapta te poti integra repede ar trebui sa ai mai multa incredere nu toti sunt asa cum iti imaginezi tu. tu ai capacitatea de a ti face in orice moment prieteni si de a purta o conversatie serioasa cu oricine

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing „defectul" meu e că sunt „prea sensibilă și emotivă" (după cum spune familia mea)

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Te vei schimba da trebuie sa vrei si tu.

| Clytia a răspuns:

Să nu fie strabism. Cel mai bine e să mergi la un oftalmolog.

| anonim_4396 explică (pentru Clytia):

Si eu m-am gandit la strabism sad