| 4evergentleman a întrebat:

Buna seara dragilor!
Poți dezvolta strabism daca nu te-ai născut cu așa ceva daca stai mult pe tel? De fapt nici nu știu dacă e strabism,e ceva ciudat ce nu pot explica clar,adică din anumite unghiuri îmi văd nasul în ochi și cand stau pe tel de pe pat și ma uit în jos îmi vad tot nasul și parcă îmi stă în ochi,din alte unghiuri la fel îmi văd tot nasul și asta mă face să privesc strâmb câteodată că îmi stă în ochi adică privesc spre ceva dar îmi văd numai nasul și îmi disturba toată vederea vad numai nasul în fata ochilor nu și obiectul la care mă uit,sau ce o fi! Nu mă pot exprima prea elevat și limpede că e greu sa descriu,chestia paradoxală e că eu am nasul mic,normal nu mare! Chestia asta mi se întâmplă când sunt foarte îngândurat,stresat,nervos rău! E ceva vreo problema vegetativă sau neurovegetativa vreo tulburare sau sindrom sau ce o fi că nu am mereu problema asta dar o am de câțiva ani buni,mă afectează aceasta situație enigma că eu nu m-am născut cu strabism! O fi că stau foarte mult cu ochii în telefon? Sau de ce mă deranjează aproape extrem că îmi văd nasul și parcă îmi stă nasul în ochi îmi văd tot nasul in loc sa vad la ce mă uit și atentia toată mi spre nas nu la ce privesc! Ce problema am? La oftalmolog ar trebui sa merg sau provine aceasta problema de la creier? Ce ar putea fi? Parca o fi tulburare obsesiv compulsiva direcționată spre nas,e ceva ce nu pot descrie in cuvinte dar mă deranjează extrem de mult că mă determină câteodată sa privesc strâmb din cauzul nasului fiindcă toată atentia și privirea e centrata pe el!
Va rog sa îmi spuneți ce este,repet nu m-am născut cu strabism,se poate face de la stat excesiv pe telefon? Rog copiii sa se abțina la această întrebare,sa nu răspundă, că am nevoie de răspunsuri serioase de la oameni maturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am renuntat complet la orice forma de social media. Nu mai am Facebook si nici Instagram. Tiktok nu am avut niciodata, ala este cel mai oribil. In viitor as vrea sa imi dau downgrade si la telefon. Mi-as dori un telefon mic, cu ecran sub 6inch. Cu o baterie decenta si rugged. 4ervergenelman, sper din suflet sa te lasi de aparate. Incearca sa citesti biblia sau sa asculti audio. Sunt multe predici frumoase pe Youtube. Domnul sa te bine cuvanteze!

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Și alții stau toată ziua pe telefon,calculator,laptop și nu au problema asta,e ceva foarte ciudat cred că și medicilor le va fi dificil sa îmi spuna cu exactitate ce am dar tare mi că de la creier e problema cred nu știu nu de la o problema oftalmologica
Tare mi că nu o sa aflu niciodată ce e cu problema asta extraordinar de stranie,eu am nasul mic nu știu cum m-am pricopsit cu problema asta și nu m-am născut cu strabism, aveam de mic ceva problema cu ochii nu vedeam de la distanță când eram mic dar după am scăpat complet acum vad foarte bine, clar doar că îmi stă nasul în ochi mă disturba in poola mea, nu mai pot de nervi că nu știu ce e și de ce atentia mi axată pe nas in loc sote ce privesc! Oricum nu cred că o să aflu că nu prea sunt useri inteligenti pe aici doar care dau copy& paste, puțini sunt inteligenți dar nu cred că o să îmi ofere un răspuns concludent dar macar incerc și sper să apară vreun user cu un IQ mai mare care a studiat medicina și să îmi spună ce naiba e asta că mă terorizează psihic in morții mei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

V-ați mai dus la cazinou?

| 4evergentleman explică:

Poate avea legătură că m-am operat la nas acum câțiva ani? Aveam nasul strâmb și deviație de sept și am zis sa îl fac mai frumos, drept! Sau are că stau prea mult pe tel? Chestia asta a inceput sa mă afecteze mai rău decât depresia și anxietatea, când mă doare capul și îmi simt capul greu mi se întâmplă mai des.

Răspuns utilizator avertizat