| Adrianacherry a întrebat:

Am multe coșuri pete negre pe nas și cearcane ce să fac sa nu mai am așa multe și îmi rămân pete roșii după ce trec coșurile și nu le storc ca să rămână pete ce să fac să îmi dispară coșurile punctele negre și cearcănele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Cearcanele sunt in general de la oboseala mare, probabil pierzi noptile sau te culci foarte tarziu.
Daca schimbi asta si te pui in pat la 10 seara, sa dormi macar 8-9 ore, atunci trec si cearcanele

| Viitorulapropiat a răspuns:

Si eu ma confrunt cu cosurile si punctele de mai bine de 3 ani. Nu le mai sparge, nu mai pune mana pe fata orice ar fi si nu te mai da cu tot felul de rahaturi sau leacuri din auzite. Mergi la un doctor dermatolog si iti va da o reteta.

| CautFilmHorror a răspuns:

Bagi capul in smoala

| lilica06 a răspuns:

Buna Adriana! Si eu ma confrunt cu aceste probleme.Ele apar de la inceputul pubertatii, pana la sfarsitul ei, dar si in perioadele menstruatiei pe parcursul vietii.Ca sa reduci cosurile, sa scapi de pete negre, trebuie sa faci o vizita la dermatolog, probabil acesta iti va da de urmat un tratament sau poti urma un tratament pe care l-am urmat si eu ( sunt urmate de multe persoane si nu ai cum sa patesti ceva de la ele ). Primul ar fi solutia bicarbonatului de sodiu.Inmoaie o lingurita/doua de bicarbonat de sodiu in apa si amesteca. Pune acel amestec pe un disc demachiant si aplica amestectul in zonele cosurilor, ale petelor si ale cearcanelor.Aseapta 10 minute pentru a-si face efectul, apoi clateste-te cu apa calduta.Al doilea valabil doar pentru cosuri este sa tai un catel de usturoi in doua, iar cu partea umeda a unei jumatati din catelul de usturoi, maseaza pe cosuri si asteapta 5 minute pentru a-si face efectul, apoi clateste cu apa calduta.La mine a functionat, n-au cum sa irite tenul daca le aplici odata la 2-3 zile. Sper ca te-am ajutat, te pup si daca mai ai nelamuriri, contacteaza-ma in privat

| KeyM a răspuns:

Ai putea incerca 2 metode dar cu efect temporar de care ma folosesc si eu temporar
1) fierbe apa si cand incepe a se evapora apa stinge-o si pune capu deasupra cratitei si inceara sa inchizi circulatiea apei cu un prosop
2)sau sa-ti faci o masca cu gelatina
uitete cam asa
https://www.youtube.com/watch?v=oYJ6a3ejUiA