| 627lalala a întrebat:

Am nasul înfundat, ce sa fac? Am luat picături dar degeaba. Nu pot dormi noaptea. Is racit, iau augmentin antibiotic. Credeți ca maine sau poimaine imi va trece? Sau am ceva grav, poli, ca sa fiu operat, sau e doar din cauza răcelii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. In cazul racelilor este normal sa apara congestia nazala. Nu iti recomand sa folosesti foarte mult acei picuri deoarece dau dependenta! Pentru a scapa de nasul infundat iti recomand sa faci inhalatii cu apa cu sare/cu ceai sau si mai bine exista picuri speciali pentru inhalatii ( asta daca ai posibilitatea sa iti cumperi).De asemenea iti recomand sa bei multe lichide( in special ceaiuri) caldute ( nu fierbinti ). Exista ceaiuri speciale care se administreaza pe perioada cat esti racit avand totodata si efect decongestionant ( Coldrex sau Theraflu). Stai linistit ca iti va trece!

| UneRencontre a răspuns (pentru iulian1302):

Inhalatiile cu ceai de eucalipt sunt foarte folositoare! Bun raspuns big grin

1 răspuns: