| oProasta a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am 12 ani si de ceva vreme simt ca mi-e foame dar nu vreau sa mananc. Ma doare burta iar uneori am impresia ca durerea se ridica la un nivel mai jos cu inima. Mi-i greata dar nu vomit. Doar cand stau culcata ma mai potolesc. Ce sa fac si care e solutia la problema mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Ai acididate? Incearca totusi sa mananci, chiar si daca e paine cu apa, sau ceva biscuiti simpli(fara crema, fara nimic). Nu e bine cand ti-e foame sa nu mananci, pentru ca ajungi sa formezi un cerc vicios : ti-e foame- > nu mananci-> te doare stomacul => vomiti apa bauta -> te doare stomacul -> nu mai poti sa mananci -> dupa ce te trezesti iar te doare stomacul ca nu ai mancat si iar ai reflux.

Incearca sa mananci ceva, vorbeste cu parintii tai sa-ti prepare ceva simplut, fara prajeli care sa poti inghite fara probleme si sa-ti potoleasca foamea (supe, puree, cartofi fierti), daca nu functioneaza mergi la doctorul de familie

1 răspuns:
| Jenga a răspuns:

Mancarea e solutia la problema ta.
Dar cel mai probabil vrei sa slabesti, deci practic esti in dieta waterfasting, incearca sa bei multa apa, 6 pahare de 250 g pe zi, chiar si mai mult.
In caz ca vrei sa stii mai multe despre dieta poti cauta pe net.
Dar la varsta ta nu cred ca e prea okay