| PinkHD3 a întrebat:

Buna TPU!
De o saptamana ma tot doare burta. Simt ca ma apasa ceva si ajung pana in pragul de imi vine sa vomit, este ca acel moment cand nu mananci nimic toata ziua si te doare burta de foame..desi mananc tot ma doare, 2 zile m-a lasat durerea dupa a revenit iar in aceasta dimineata si nu stiu ce sa fac sa scap de aceasta durere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"desi mananc tot ma doare"

Tocmai că trebuie să ai grijă ce mănânci. Evită prăjelile, maioneza, grăsimile animale, cofeina, sucurile acidulate și vezi dacă mai ai dureri. Eu zic că nu. Cauzele pot fi multiple (afectiune digestivă, intoleranța la un aliment, colon iritabil, constipație, diaree, ruptura de splină, durerea poate emana și de la bilă, și de la stomac etc), insă doar niște investigații medicale te indreaptă către un diagnostic corect.
Tot ce poti face, în absența unui medic, e să ții regim alimentar. Dacă nu ai grijă de tine, nu va fi Ok. Sănătate!
PS. Fă-ți un ceai de sunătoare și bea-l neindulcit. Ameliorează durerea.

1 răspuns:
| StefanDrg a răspuns:

Se poate sa ai gastrită sau ceva la stomac. Sau se poate chiar si intoleranță la lactate. Obișnuiești sa bei lapte des? Du-te la doctor si vezi ce e