| GPA a întrebat:

Am nevoie de ajutor! crying

Am 16 ani, iar cu mult timp in urma, pe când aveam 11-12 ani, am fost avertizat de către părinți în legătură cu statura și poziția mea, aceștia spunandu-mi că sufăr de scolioza parca... în orice caz, pe atunci nu a fost grav.

Cu timpul am neglijat aceste avertizări, la modul că n-am mai ajuns la medic.
Acum că am 16 ani, am observat o ușoară inclinatie de 15° a corpului când stau cu mușchii relaxați, fara sa-mi impun o poziție dreapta.

Vreau sa-mi corectez coloana și statura, să fie perfect drepte...

Sunt dispus să-mi dedic acest timp exercițiilor fizice.
Nu vreau sa aud de "operatie crying " doamne ferește. Sunt sigur că nu este critic, n-am nicio problema cu mișcarea, mă aplec... pot face orice cu corpul. Doar uneori mă doare spatele, asta de la arcuire către călcâie.
**Era sa uit, îmi trosnește spatele când rotesc bazinul.

Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| Elenamusic a răspuns:

Scolioza inseamna ca, coloana ta este in forma de S. Si eu când eram mica mi s-a spus ca am scolioza, acum am aproape 20 de ani si daca nu-mi strosnesc coloana ma doare de mor. Un sfat ia-ti un corset care sa ti mentina spatele drept. Tine-l ceva timp pentru ca inca esti mic si oasele tale inca sunt in crestere.