| MuadDib a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Ma doare terbil o masea. Acolo am o plomba in jurul careia caria a mai ros din dinte si care trebuie inlocuita. Cred ca a picat putin din plomba, oricum ceva s-a intamplat cu dintele si ma doare insuportabil de vreo doua ore. Am luat un Nurofen Forte, dar nu s-a schimbat nimic. Am programare la dentist pentu saptamana viitoare, dar probabil o sa merg maine. Pana atunci niste remedii pentru durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Aollleeeu. ai plomba? nu stiu, eu am avut la fel, durere ingrozitoare, am crezut ca mor, eram mort de somn, nu am dormit 4 nopti. stateam si ma zvarcoleam in pat. Poti incerca cu niste Vodka, este foarte buna, iti amorteste maseaua, suficient cat sa poti adormii, dupa nu mai ai multe probleme.
Incearca ce am facut eu, mie mi-a mers. Eu am avut abcese, vreo 3 la 1 singura masea. Stii ce faci? ai vazut cand ai o acadea si sugi tare din ea? asa faci si la masea.Tragi acolo, parca tragi cu paiul, si, o sa-ti iasa infectia, bine, dar in timp ce iti revine o durere insuportabila, o sa tremuri tot de durere. Dar o sa dureze cam 40 de sec, si dupa nu o sa mai ai probleme.
Daca nu, uite cateva remedii:
1. Vodka. O iei, si o tii la masea, si dupa o scuipi.
2. Ia pe deget niste pasta de dinti, si pune-o fix unde te doare, si tine-o acolo un timp
3. Propolis- La fel ca vodka, tii acolo, pana iti amorteste si dupa arunci. Poti pune propolis pe o fata si dupa, in interiorul cariei.
4.Usturoi. Mesteci ustouroi la maseaua cealalta, si dupa, asa mestecat, il muti la maseaua cu pricina, si il tii acolo (ustura foarte rau dar merge).
Nu incerca prostii ca "tine apar rece la masea" ca dauneaza rau gingia, si ajungi pe la urgente
Insanatosire grabnica, sper sa-ti treaca cat mai repede, pentru ca stiu cum e!

2 răspunsuri:
| deutSa a răspuns:

Tine apa calda 2 minute apoi apa rece tot 2 minute sa vezi cu ce-ti trece, daca iti trece cu apa calda pune ceva cald la dinte, daca iti trece cu apa rece, pune ceva rece.

Daca nu tine tuica la dintele respectiva cca 4-5 minute

| Cosy a răspuns:

Recomand un Petrovski[sau nu mai stiu cum o cheama] cat mai curand.Si...nu te invata cu bauturabig grin