| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 3 saptamana ma doare o masea m-a durut vreo 5 zile am luat 2 pastile nurofen si mi-a trecut cam 1 saptamana jumate si acu de 2 zile iar ma doare. e un pic mai mult cariata mi-e cam frica de dentist oare mi-o scoate sau imi pune o plomba? si mai e o masea care nu ma doare maseaua in sine ci parca gingia asta ce mai inseamna e insuportabil ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| bunica a răspuns:

Tu ce crezi ca trebuie sa faci? esti inteligenta si-ti poti da singura raspunsu.

| PrecioussGirl a răspuns:

Du-te imediat la dentist ca o sa ajunga caria la nerv si o sa doara mai rau. pentru ca va trebui sa iti scoata nervul.

| MaryusCobra a răspuns:

Pai la acea masea cariata, daca este o masea veche (de cand te-ai nascut cu ea) trebuie sa ti-o scoata, daca maseaua este noua iti va pune plomba! La maseaua care ai zis ca te doare gingia, poate fi ceva normal multi au chestia asta!

| Deiia a răspuns:

Ae fi bine sa mergi la doctor...Sa nu te doara mai atre.O sa iti puna plomba.Nu e asa mare scofala.Du-te nu mai sta.Si daca te mai doare iti recomand si Reuprofen.Bei una si iti trece. Sper ca te-am ajutat

| Adelyna_3827 a răspuns:

Si pe mine ma doare la fel ca tine si o s-o plombeze si nici eu nu suport dentistii dar decat sa stau cu durerea mai bine ma duc la dentist cu toate ca nu-i suport.Iti doresc sa nu te mai doara :* Pwp happy

| Standby_Lucian_1995 a răspuns:

Nurofenu e inutil la durerile de masele straight face

| qiunZJDX a răspuns:

Du-te la dentisthappy

| Vegapunk a răspuns:

Aveam si eu o masea cariata foarte tare si mi-a pus plomba.Te poti duce la dentist pentru o consultatie si iti va spune ce probleme ai.Te va anunta atunci daca trebuie sa iti scoata sau iti plombleaza.