| anonimaalee29 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, orice as face nu pun niciun kg pe mine, vreau sa ma ingras, mereu incerc sa maresc numarul de calorii dar degeaba, mananc multe proteine, iarasi degeaba... nu stiu ce sa mai fac sa ma ingras, de cand sunt mica sunt foarte slaba si oamenii s-au obisnuit sa ma faca "scandura", dar oricum nu ma intereseaza. Am incercat sa ma plac asa cum sunt dar mereu vad asta ca pe un complex. Toate fetele de varsta mea au sani si fund, eu pauza: sunt plata ca apa plata straight face
Sunt foarte inalta si slaba, nu prinde chiar foarte bine.
! Ceva solutii va rog, fara hate, incercati sa va puneti in locul meu macar o secunda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce face proteina AnaMaria50? proteina repara celulele,asta face,ceea ce este vital pentru organism,oxigenul arde calorile, dar na cica la tine proteinele, ai naibi, vegetarieni saraci sunt toti grasi ca na cine le arde lor caloriile, in fine.

Revenind la intrebare, nu te poti ingrasa asa de pe o zi pe alta si in timp, de exemplu pentru un 1kg de grasime trebuie sa fi pe plus cu o mie de calorii pentru 7 zile, asta inseamna ca trebuie sa consumi grasimi, grasimile au 9 calori per gram, deci baga slanina in tine, sigurvei vedea diferenta intr o luna, isi garantez eu si toate studile facute pe oameni, stramosi nostri care se ingrasau greu au pierit primi

| anonimaalee29 explică (pentru RAY):

Eu vreau sa ma ingras cu muschi, nu cu grasime, deci slanina e fix ce NU ar trebui sa mananc.

| RAY a răspuns (pentru anonimaalee29):

Baga culturism si multe proteine, una e ce vrei tu, alta e ceea ce vrea organismul tau, organismul tot ce e extra converteste in grasime, la ora de biologie nu invatati nimic

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, proteina arde caloriile!
Dar daca asociezi proteina cu multi carbohidrati si vegetale, atunci poti pune cateva kilograme pe tine.
Incearca sa mananci intre 2000 si 3000 calorii pe zi, ca sa poti lua ceva in greutate.
Este evident ca tie ti se pare mult ce ai mancat pana acum, dar a fost doar o impresie eronata, findca ai mancat cu mult sub nivelul nromal.
Dubleaza portia de mancare si forteaza-te sa termini tot din farfurie, si vei vedea ca in 7-10 zile, vei pune 1kg pe tine. Nu trisa!

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu mergi la un nutritionist?

| anonimaalee29 explică (pentru Cosmin86):

Voi merge, asteptam niste sfaturi si pe TPU...

| Ensiferum a răspuns:

Pai daca as fi in locul tau as cauta pe cineva ca mine, evident nu pe mine laughing dar care sa te accepte asa cum estisi sa-ti vaza frumuserea din interior, cat despre îngrasat e cam greu dar functioneaza cu Jumbo professional si putin sport.