| Nico23458 a întrebat:

Am nevoie de ajutor!

Știu că nu e bine ce-am făcut, dar va rog sa nu mă judecati!
Ieri eram foarte trista, agitata, nervoasa, neliniștită (nu era prima dată când mă simțeam așa). Aveam in casă xanax (mai luasem înainte, dar nu mă ajuta cu nimic, așa că n-am mai luat și-mi mai rămăseseră 8 pastile).
Doamna doctor mi-a zis că aceste medicamente mă vor liniști. Eu credeam că doar unul nu și-a făcut efectul, așa că ieri le-am luat pe toate 8. Mă simțeam ciudat, ca atunci ai făcut ceva grav și nu-ți amintesti, apoi am adormit vreo 4-5 ore. M-am trezit seara la 8, iar la 8 jumate am adormit iar. Azi m-am trezit la 10, tot obosita, de parca n-aș fi dormit destul și sunt foarte amețită. Nu știu dacă e bine ce-am făcut, dar am băut puțin alcool, în speranța că starea de somnolenta o să dispară și o să mă simt mai bine, dar nu.

Sunt disperata! Am fost și la psiholog, dar nu mă ajută, nici medicamentele nu mă mai ajută, nu cred că îmi voi mai reveni vreodată, așa veselă și plină de viață cum sunt cei de vârsta mea. Nici macar nu înțeleg de la ce a pornit totul.
Nici nu știu care e întrebarea, spuneti-mi părerea voastră (dar va rog sa nu mă judecati sau să râdeți de mine) sau dati-mi un sfat daca mai pot face ceva.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Iti vei reveni dar nu mai lua pastile asa multe deodata ele ~8 ti-au facut rau, incearca sa te calmezi fara pastile.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stiu ca nu asta vrei sa auzi, dar sincer acum, daca nici un psiyolog care are pregatire si studiu in domeniu nu te-a putut ajuta, noi ce-am putea face? In plus, oamenii sunt diferiti deci ce m-ar bucura pe mine nu te bucura automat si pe tine deci nici macar sa-ti sugerez sa faci ce ma face pe mine fericita nu te-ar ajuta.

| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa te judec dar esti nebuna? Cum sa iei 8 pastile o data? ai vrut sa te sinucizi sau ce?
Orce pastile luate in exces au reacti adverse iar bautul de alcool nu te face sa te trezesti te mai adoarme. Bucura-te ca esti vie si nu mai lua toate prostiile, daca te simti rau du-te la medic si iti va face ceva spalaturi ca starea asta de plictiseala si suparare pe care ai avut-o pentru prima data va trece.

| anonimg a răspuns:

Nimeni nu are voie sa te judece sau sa rada de tine. Cu totii am facut lucruri mai mari decat ai facut tu.
Oamenii isi vor gasi echilibrul atunci cand isi vor preda viata lui Dumnezeu, cand se vor hotara sa traiasca in ascultare de El. Tu de asta ai nevoie: sa cauti sa cunosti pe Dumnezeu. Si asa cum este scris, celelalalte lucruri -pacea, linistea, siguranta sufleteasca, emotionala, etc- le vei primi pe deasupra.
De nimic altceva nu ai nevoie -decat sa cauti sa cunosti pe Dumnezeu.
Nu te lua dupa altii, si nu gandi ca la batranete vei avea tot timpul sa faci asta. La varsta aceea, puterile si placerile pentru orice lucru scad drastic. Ba inca batranii nici de mancare nu mai au placere; o fac doar ca sa nu moara.
Si daca la tinerete nu invatam sa ne incredem in Dumnezeu -caci acesta este o educatie care necesita timp, cum vom mai face aceasta in zilele de pe urma? Si cine poate da asigurarea ca mai prinde acele zile -sau macar ziua de maine?

Iti recomand sa citesti de aici https://m.egwwritings.org/ro/folders/216 cartea "Calea către Hristos". El este cel mai bun psiholog.

| RoCkKiD a răspuns:

Xanaxul in conbinatie cu alcolul nu da rezultate bune, fa-i o vizita doctoritei tale si povesteste-i de eveniment. Ea iti va putea spune cum sa procedezi.

Continua sa mergi la terapie si foloseste medicatia respectant dozzele indicate In cazul in care nu consideri ca faci progrese considera schimbarea termapeutului.

Nu te judeca nimeni dar daca o sa continui cu atitudinea asta cu privire la medicamente vei avea pe langa problemele amintite mai sus si o adictie de tratat.

| Crackman a răspuns:

Asa sunt si eu ( trist, fara sa mai gasesc bucurie )
Dar nu am luat medicamente, fara medic.
Consider sa pot singur si tine torul de vointa.
Tu esti seful vietii tale, exeptand divinitatea.
Sunt momente in care ascultam o muzica relaxanta sau la petreceri, sedinte chiar ma bucuram sa vad oameni ( fara sa joc rolul tipului normal ).
Eu zic sa iti pui mintea la calm si sa vezi cum faci
Cei ce pierd in viata sunt mai slabi ca viermi ( cei ce se sinucid in primul rand, au primit viata degeaba).

| Cartofel272 a răspuns:

1. Inteleg prin ce treci, stiu, e o perioada grea, dar trebuie sa lupti cu gandurile si iti promit ca intr-o zi nu o sa regreti ca ai trait
2. Ai luat o cantitate destul de mare de Xanax, iar combinat cu alcool are efect de drog (ceea ce presupun ca stii si tu). Spune-le alor tai si sunati imediat la doctorul de familie. El o sa va spuna daca e cazul sa mergeti la urgente.
3. Psihologul nu poate sa iti rezolve problemele. El e acolo ca sa te ajute sa iti invingi gandurile, ca sa iti dea anumite sfaturi si ca sa te asculte. Tu trebuie sa fii foarte sincera cu el si sa iti doresti cu adevarat sa iti revii.
4. Vorbeste cu psihiatrul care ti-a dat pastilele despre faptul ca ai intrerupt tratamentul si despre supradoza. Propune-i sa iti schimbe tratamentul. In cazul in care mai ai ganduri sau comportamente suicidare, spune-i, pentru ca e foarte comun ca acestea sa apara pe perioada tratamentului cu antidepresive. El o sa stie ce sa faca si daca sa faca. Ideea e ca tu trebuie sa respecti ce iti zice el.
Sper ca te-am ajutat si te rog mult, ai grija de tine. Nici nu iti dai seama cat de mult poti insemna cel putin pentru o anumita persoana. Moartea e o solutie permanenta pentru probleme temporare. O sa lasi in urma ta numai durere.