| eanadandre a întrebat:

Buna TPU, sper sa nu mă judecați îndată ce va cer o părere după ceea ce am făcut. Ieri la ora 17 am luat 2 xanaxuri (e prima oara când iau) după o jumătate de oră am mai luat 2, ca după 10 minute am luat alte 2 in total fiind 6. A fost ok până să iau ultimele 2 pastile, nu mai mă simțeam deloc și privirea mi se înrăutățea, daca voiam să merg arătam beată dar mă simțeam și inconștienta.Pe la 19 m-am pus în pat pentru că nici pe scaun nu puteam sta, da pai in picioare nu mai zic și m-am pus pe telefon, am scris niste mesaje unor prieteni, am vorbit și cu cineva din casă (bunica) dar habar n-am ce mi s-a zis și ce am răspuns.Habar n-am cum și când am adormit de m-am trezit la 11 noaptea și am vorbit cu bunica, știu că mi s-a zis ceva dar nu am avut reacție.La ora aia am scris tot ce se întâmplă unui prieten și am citit azi după amiază astfel nu știam că m-am trezit și ce am făcut. M-am trezit iar pe la 6 dimineața și eram oare cum mai trează din acea inconștiență dar mi-era extrem de rău și încă eram amețită, mi se învârtea lumea cu mine. Într-un final m-am trezit pe la 12 ziua, am dormit extrem de mult, in general nu dorm nici 10 ore și jur că nu-mi aduc aminte de ceea ce am făcut aseară, știu ce am făcut doar pentru că am scris acele mesaje pe moment. A fost supradoza sau ceva? (Sper că ați înțeles, nu prea știu să mă exprim)
Chiar după 16 ore de somn încă mă simt obosita și simt că nu mi-am revenit din acea stare, uit repede
(Daca sunt greșeli gramaticale va rog sa mi le scuzați, nu am o tastatura strălucită si fara comentarii că nu trebuia să iau sau lucruri de genul, mulțumesc)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa te judec la cat de naiv poti fi. Sa nu zic alt cuvant.
Ai vrut sa te sinucizi sau ce?
Acest medicament se ia doar cu reteta de la medic.
SI MAI ALES NU SE RECOMANDA COPIILOR SUB 18 ANI.
. Asa te omori singur si nu stii de ce.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că nu-mi aduc aminte de ceea ce am făcut aseară. Dacă nu îți aduci aminte, puteai face orice, chiar și lucruri mai grave. Supra doză.

| anonimuIl a răspuns:

Nu ai luat 6 pastile de xanax că se dau pe rețetă care rămâne în farmacie.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru anonimuIl):

Și dacă are rețetă, și în loc să ia cât i-a spus doctorul a luat 6?
Eu am avut rețetă pe o lună, mi-au dat de la farmacie 30 de pastile, daca are si ea la fel care e problema cu 6 pastile?

| anonimuIl a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

La 6 pastile în 40 de minute luate ieri, azi era la urgență și după aia internată 24 de ore la spital de psihiatrie.

| LauraAdriana369 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Și dacă are rețetă, iar în loc să ia cât i-a spus doctorul a luat 6?
Și dacă vede ca e luat de urechi, și se duce și mai ia o supradoza?
Fără supărare, nu faci altceva decât sa susții comportamentul neadecvat al unui adolescent pentru vârsta lui. Critici pe toată lumea care are ceva de spus împotriva faptelor sale, intr-un fel sau altul ii susții motivul pentru care a făcut asta, când noi toți incercam doar să îl facem să înțeleagă că NU trebuie așa, ca acest tratament trebuie luat EXCLUSIV la recomandarea medicului psihiatru.
Nu ai cum sa susții motivul unui adolescent, cu un comportament neadecvat pentru vârsta lui!
Eanadandre, îți recomand să îți ocupi timpul cu alte activități dacă cumva te simți depresiva, citește o carte, studiază, petrece timp cu familia, cu bunica, dacă ceva te macina, discuta problemele cu familia, ei sunt oameni cu mult mai multa experiență decât tine, și dacă cumva iei tratamentul fără prescripție medicală, nu mai face prostia asta! Xanax-ul provoacă dependență, xanax-ul nu se ia și oprește brusc.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru LauraAdriana369):

Nu știu de unde ai tras tu concluzia că îi susțin comportamentul. Dacă citești primul meu mesaj, i-am spus să meargă la doctor și să nu mai ia supradoză, pentru că se poate nenoroci. Posibil să nu îți fi convenit ție că te-am mustrat, dar îmi pare rău, când un om cere ajutor, îi oferi ajutor și lași criticile pentru mai încolo, mai ales că n-au de-a face cu problema în sine. De ce să dai într-un om căzut, când poți să-i întinzi o mână? Poate critica primită atunci când așteaptă înțelegere îl deprimă și mai mult. Poate ar fi picătura care umple paharul, și îl împing să mai ia o supradoza. De ce? Pentru niște cuvinte greșite? Ai putea să trăiești cu gândul că ai contribuit la ceva tragic?
Este perfect plauzibil ca greșelile să fi fost cauzate de supradoză. Caută pe google efectele supradozei, și ai să vezi că unul dintre ele este chiar incoerența.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru anonimuIl):

Păi fiecare organism poate să reacționeze în mod diferit, dacă tu adormi imediat nu înseamnă că efectul e universal valabil. Plus că după o doză așa de mare poate avea memoria afectată, percepția timpului distorsionată, etc. Poate a adormit în 10 minute dar a simțit ca și cum ar fi trecut 2 ore… Detaliile sunt prea puține pentru a da un verdict, pe deasupra și aspru. Îi spuneam și Laurei, fătuca asta poate e într-o depresie majoră, cine știe ce motive a avut să facă asta, vine în poate singurul loc unde are curaj să ceară ajutor, și acolo e luată la trei păzește pentru că unuia nu-i place exprimarea și gramatica, sau altuia nu-i ies socotelile când compară cu situații cunoscute de el… De ce să dai în omul căzut? Ca să te simți tu superior?

| LauraAdriana369 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Scuzele mele, acum am citit primul tău comentariu.

| anonimuIl a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Eu am scris clar că aia la 15 ani nu avea de unde să aibă 6 pastile de xanax.

| eanadandre explică (pentru anonimuIl):

Sunt pastile de la bunica, le are intre medicamente, ea luând deoarece i-a murit fiica (mama mea) și da am scris mesaje pentru că apucasem să-i spun cuiva care era îngrijorat de ceea ce am făcut, nu vad ce vi se pare așa de ciudat

| anonimuIl a răspuns (pentru eanadandre):

Mi se pare ciudat ca să aibă cineva xanax în casă și să le lase așa când acolo locuiește și un copil de 15 ani.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru eanadandre):

Sper să nu mai iei. Ăsta e un medicament periculos pentru vârsta ta. Poate cauza leziuni cerebrale sau alte sechele, e păcat să îți distrugi viața. Dacă le-ai luat pentru că te simți deprimată (în situația ta depresia e justificată) l, atunci roag-o pe bunica să te ducă la un psiholog sau psihiatru. Dacă suferi de insomnie, ai variante mai puțin dăunătoare, cum ar fi de exemplu melatonină.
Sănătate multă.
Doamne Ajută!

| eanadandre explică (pentru MihaiSpeedster):

Mulțumesc pentru că m-ați înțeles...

| eanadandre explică (pentru anonimuIl):

înțeleg,psihicul și întâmplările din trecut probabil diferă,nu suntem toți la fel. Și nu, nu locuiesc cu bunica, doar am venit în vizita pentru puțin timp la ea, nu mă crede in stare sa iau astfel de medicamente, de ce sa le ascundă? Vedeți situația ca și cum nu am luat nicio pastila si mi s-ar fi părut amuzant să postez o întrebare pe TPU in care cer o părere despre faptul că am luat 6 xanaxuri.Nu am cu cine vorbi despre asta și încerc să găsesc aici niște răspunsuri, sperând ca cineva să mă înțeleagă, daca nu credeți nu e problema mea, numai comentați și vedeți-va de treabă.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru eanadandre):

În primul rând, eu mă bucur pentru că ai trecut cu bine și nu ai avut efecte mai serioase. Pe viitor nu mai lua medicamente fără acordul medicului. Cât despre puțiflenderul ăla care ne-a blocat pe amândoi, nu pune la suflet ce spune. Așa sunt unii oameni, viața îi chinuie într-un fel sau altul. În cazul lui, i-a dat un IQ care se ia în modul. Pe mine mă onorează blocajul lui, viața îmi va fi contaminată mai puțin de prostie…
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câți ani ai?
Eu zic să vorbești cu un psiholog! Probabil că el/ea a mai avut pacienți care au avut probleme cu drogurile și te poate ajuta!
Dacă cineva anunță poliția, te internează la secția de psihiatrie pentru vreo două săptămâni, ca să "te mai liniștești puțin"!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Dar care a fost motivul pentru care ai luat atâtea. Tu trebuie să realizezi că medicamentul ăla are un rost, dar luat cum spune doctorul, cu limită, altfel poate fi grav. Clar a fost supradoză, însă ceea ce nu știi e că deși poate fi fatal, șansele mul mai mari sunt să te nenorocească pe viață. Am avut un coleg care a făcut ce ai făcut tu și a rămas aproape orb. Plus cu ficatul nenorocit, că toată viața trebuie să cântărească ce mănâncă, și probleme la inimă, toate astea pentru o indolență de moment.
Mergi la doctor acum și spune-i ce ai pățit, e posibil să ai nevoie de supraveghere.
Doamne Ajută!

| LauraAdriana369 a răspuns:

Bună, cine te-a învățat să iei câte 2xanax la un interval de 10/30minute? Te întrebi de ce ai avut starea de după? CLAR SUPRADOZA.
Nu poți lua nici măcar o pastila de xanax fără recomandarea mediului psihiatru.
Xanaxul este un puternic tranchilizant, nu este un antidepresiv.
Pentru problema ta, îți recomand în primă fază să mergi să vezi un psiholog.
PS. Pentru greșelile gramaticale, nu tastatura este de vina, ci cultura ta generală. (Deci nu putem "să ți le scuzăm")
Însănătoșire grabnică!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru LauraAdriana369):

Toți oamenii fac greșeli, cu voie sau fără de voie, indiferent de nivelul de cultură. Dacă e căzut, nu-l mai lovi și tu cu critica pentru exprimare. Cine știe, poate fi un copil cu probleme psihice, chiar vine aici ca să strige după ajutor, și când vede că e luat de urechi moralul îi scade și mai mult, și poate se duce să mai ia o supradoză. Zic și eu…

| LauraAdriana369 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Tocmai asta am încercat sa sfătuiesc mai sus, sa nu mai facă prostia sa ia pastile după ureche, ci sa consulte un doctor.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru LauraAdriana369):

Da, după care i-ai spus că n-are cultură generalăwinking.
Sper să nu te superi că ți-am zis, dar știi vorba aia, în omul căzut să nu dai.

| Catalin2x0k a răspuns:

Buna o sa iti spun adevarut chiar daca te panicheaza putin.In caz ca inca n ai trecut peste si eu ma aflu mai mult sau mai putin in asemenea situatie asa ca ma simt cel mai in masura sa iti spun ce si cum cred eu ca stau lucrurile pentru ca am facut si eu o supradoza de xanax+alcooc+alte substante...Asa ca nu ai de ce sa iti fie teama psihicul tau va trece peste chiar daca creierul o sa iti ramana marcat pe viata cu aceste stari de ameteala, si eu inca le am si a trecut 1 sapt de la ultima pastila luata.Am fost in stari foarte rele poate inimaginabile de la aceste pastile dar acum sunt mult mai bine asa ca nu te teme cu timpul o sa treaca sau daca nu o sa treaca o sa treci tu mental peste.Bafta!