| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Ieri am adormit la ora 3 dimineata, pentru ca am avut foarte multe de invatat pentru acea zi, pentru ca in afara de ce se preda la scoala, invat suplimentar pentru bac ce nu parcurgemen la ore. Azi, am baut o cafea pentru ca aveam de facut multe lucruri dupa amiaza, insa imediat mi s-a facut somn, nici macar nu m-a facut sa ma simt mai putin obosita, pur si simplu am adormit la 12 si m-am trezit abia acum. Am mai patit asta de multe ori, si nici macar nu stiu de ce. Cred ca sunt prea obosita si de aceea nu ma ajuta cu absolut jimic dacaa beau cafea. Ati patit asa ceva? Pot sa beau cafea si cu o ora inainte de somn, si tot dorm.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa obisnuit organismul cu cafele sau cola si degeaba bei ca numai decît efect laxativ diuretic, ca sa dormi incearca optisomn sau melatonină efect garantat, ce varsta ai?

| Erin28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani. Nu beau cola, intrucat ma face sa ma simt rau, ci doar cafea. Chestia este ca eu nu beau niciodata cafea dimineata, ci doar dupa-amiaza, cand termin orele si trebuie sa ma apuc sa invat. Sunt asa de obosita. Patusa mea spunea ca ea, cand lucra in ture de noapte, bea si cate 7 cafele pe zi, ca sa faca fata oboselii, si niciodata nu a patit asa. In loc sa ma inviorez sau ma simt mai energica, ma apuca moleseala si adorm. Eu nu vreau sa dorm, ci sa raman treaza, ca sa pot invata.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Erin28):

Degeaba nu vrei tu sa dormi, asculta ti organismul lasa o pe Patusa sau mătușa cine o fi, sunteti diferite, ia o pauza si dormi degeaba te epuizezi cu invatatul pana la 3 dimineata, corpul tau numai poate face față o sa te imbolnavesti, ai nevoie de somn de odihnă.

| Erin28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Scuze, matusa*.
Ea doar mi-a spus ca ei nu îi provoca somnolenta. Eu am de recuperat multa materie, si cred ca nu mai am timp, pentru ca la scoala nu se preda destul si trebuie sa imi fac singura notite

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Erin28):

Ea are alta vîrstă si organismul ei este călit, al tau nu, tu esti copil ai doar 18 ani mai ai pana se dezvolta si se maturizeaza tot corpul chiar daca ai 18 ani si esti majoră, unele organe au nevoie de timp sa se maturizeze si creierul la fel, acum in perioada aceasta stresanta prin care treci epuizantă din punct de vedere fizic si mai ales psihic, odihneste te dormi cît poti de mult numai pierde noptile chiar daca o faci pentru lucruri bune si utile precum invațatul, Felicitari, ca tu macar inveti nu dansezi prin cluburi pîna la 3 dimineata cum fac altele de varsta ta cu toti băietii, esti la facultate?

| Lovelife00018 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

A zis ca învață pentru bac: )))) Nu e vorba ca este "calit" organismul mătușii, e vorba de faptul ca nimic nu înlocuiește somnul și corpurile noastre reacționează diferit. Pe mătușa o ajuta sa stea treaza, pe ea nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lovelife00018):

Asa este. Sunt diferite

Răspuns utilizator avertizat
| Lovelife00018 a răspuns:

Da, am patit, e din cauza ca esti epuizata. Oricata cafea ai bea nu o sa te ajute, pentru ca nu inlocuieste somnul. La mine s-a manifestat si prin dureri de cap groaznice, ca am ajuns sa-mi fac RMN sa vad daca am ceva: ) Si oricata cafea as fi baut nu ma ajuta, mai mult ma adormea. Cel mai bine este sa iti faci un program cu minim 9 ore de somn si sa-l respecti. Iti faci mai mult rau decat bine daca nu dormi. Daca esti a 12-a incearca sa te axezi strict pe materiile pentru bac+engleza si lasa mai moale restul, invata cat sa treci. Daca nu esti a 12- a si mai ai pana la bac, ai destul timp ca sa inveti. Nu te mai stresa, invata lejer si sigur o sa reusesti sa-ti revii. Bafta!

| Erin28 explică (pentru Lovelife00018):

Sunt a 12 -a, nu ma zbat asa de mult la celelalte, numai ca sunt in urma cu materia. La romana mai am de facut eseuri pentru jumatate din materie, pentru ca cele date de profesoara nu sunt bune deloc, sun contradictorii(spune o idee pe care mai apoi o neaga) si pur si simplu nu respecta baremul. La istorie proful preda strict de 5, desi explica bine, am observat ca, bazandu-ma pe ce preda in clasa, nu pot rezolva nici macar primele subiecte( ultimele exercitii unde se cere fapt istoric). Preda prea putin. Eu dau bac la sociologie, si invat singura. De aceea ma zbat. Pur si simplu sunt mult in urma. In plus, profa de romana face ce face si nu ne lasa sa invatam(intentionat): de exemplu, azi ne da 15 exercitii de rezolvat pentru maine, am scris deja un caiet intreg. Le corecteza a doua zi si de predat nu mai preda niciodata. Daca ai un exercitiu lipsa spune ca e lipsa de respect pentru ea, ca suntem lenesi si ca nu o sa luam bacul.

| Lovelife00018 a răspuns (pentru Erin28):

Https://drive.google.com/drive/folders/1Rv1a5tc-774fpisbBknrNZhXK8W0ESCr ai aici toata materia de bac de la uman. Eu am dat anul asta la real dar am folosit si din materialele de la romana de aici si am luat 8, 5 fara pregatire, strict din ce am invatat singura. Ai modele pentru toate subiectele, si ai si la istorue si la ce mai ai. Daca mai ai nevoie de ceva dm me si te ajut daca pot

| Erin28 explică (pentru Lovelife00018):

Multumesc foarte mult!

| cosmogirl a răspuns:

Inveti degeaba. Daca nu dormi nu are cand sa ti se sedimenteze materia in cap.

| Erin28 explică (pentru cosmogirl):

Sincera sa fiu, chiar reusesc sa retin. Si ma straduiesc pentru ca sunt in urma cu materia.