| dulcica1 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru fetelor! happy
Ciclu menstrual l'am avut pe 4 septembrie in mod normal 7 zile, insa in octombrie tot a inceput pe 4 numai ca in cantitati mici si chiar as spune ca neclar..ba il aveam ba nu...
In ideea ca eram cu gindul ca o sa vina normal mai tirziu am avut un contact sexual cu prietenul (protejat, in plus nici nu a ejaculat), de atunci si de pe 4 imi curge singe ( in cantitati reduse) nu stiu ce sa cred! ce crede'ti ca e? sunt sigura ca nu e o sarcina!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ColourDreams a răspuns:

De sarcină fi sigură că nu este vorba. Este mai mult ca sigur o dereglare hormonală, ciclul trebuie să se regleze, te dezvolţi etc. Indicat ar fi să consulţi un medic ginecolog şi cu siguranţă îţi va depista problema, dacă despre asta este vorba. Sper că te-am ajutat. Pupici:*.

3 răspunsuri:
| dulcica1 explică:

Bursuc, inainte de a da raspuns conformeaza'te.happy ce ai scris tu, e de'a dreptul banal in raport cu informatia care mi'ai transmis'o!
1) Metroragie e ok, am inteles, dereglari hormonale bla bla...
2) Sarcina extrauterina e cu totu altceva, si nu are atributie directa!

P.S ca sa nu fiu rea... citeste atent!

Sarcina extrauterina are mai multe simptome, printre care si sangerari masive, culoare albastra in jurul ombilicului, durere pelviana sau absenta menstruatiei.

P.P.S la mine este totul in regula, am mai avut asa ceva, insa oricum ma deranjeaza. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Să înţeleg că din 4 octombrie până în 29 octombrie ai tot avut sângerări sporadice/slabe ( METRORAGIE ), fără a avea o menstruaţie normală?

Acest lucru NU este "normal" - poate fi o problemă destul de gravă!

Metroragie = sângerare vaginală în afara fluxului menstrual, este tot timpul anormală şi obligă pacienta să se prezinte la medicul ginecolog.

Poate fi sarcină extrauterină, dar NU se vede la test de sarcină - fiind NEVOIE de un control ginecologic!

De obicei, sarcina extrauterină este însoţită şi de dureri locale, dar nu întotdeauna...

Sau poate fi vorba de polipi uterini sau condiloame vaginale, etc. - deci, NEAPĂRAT să mergi URGENT la un control GINECOLOGIC!

Pentru alte detalii vezi articolul de la linkul :
http://www.contraboli.ro/......-anormale/