| Anonimous92 a întrebat:

Am implant contraceptiv din noiembrie, de atunci viata mea decurge cam asa: am 4 zile ciclu menstrual, 7 zile sunt curata si restul pana la 30 tot timpul imi curge sange in cantitati reduse. Nu pot sa-l compar cu ciclu, dar port tampoane zilnice DISCRET, pentru a evita sa ma patez. Chiar daca e in cantitate mica, are capacitatea de a-mi pata chilotul. Peste 2 saptamana vreau sa merg la mare si nu stiu ce pot face sa nu imi patez slipul? Ce sa sfatuiti? Discret nu mai pot purta clar, pentru ca in contact cu apa probabil se umfla si acesta. Nu sunt sigura. Ajutati`ma fetelor. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu tolerezi bine implantul contraceptiv si ar fi trebuit, dupa maxim 3 luni sa renunti la el, fiindca iti pune sanatatea in pericol (sangerarea este semnul unei suferinte serioase a endometrului din cauza implantului si aceasta suferinta poate duce la probleme foarte grave in viitor daca se perpetueaza). Ar trebui, pana pleci la mare, sa te vada ginecologul si sa luati o decizie privind o alta metoda contraceptiva. Daca vei mai sangera, trebuie sa folosesti OB, sa le schimbi ori de cate ori iesi din apa si sa nu folosesti piscinele (intri numai in mare).

| Anonimous92 explică (pentru Brigaela):

Am fost la ginecolog si mi-a zis ca e ceva normal ca organismul sa elimine acele celule reprodcatoare ori de cate ori ele sunt puse in functiune. Nu sunt sangerari mari. Putineeeee... cateva picaturi. Dar totusi costumu de baie eu zic ca s`ar pata nitel. Asta e problema pentru mine!

| Brigaela a răspuns (pentru Anonimous92):

Mai vorbeste cu alt ginecolog. Nu este normal sa sangerezi cronic, practic nu poti avea viata sexuala absolut deloc, cu ce te ajuta implantul?

| Anonimous92 explică (pentru faramatania):

Ideea e ca la mine nu e ciclu, in perioada aia nu`mi vine. Sunt doar scurgeri discrete, cu un proteslip e suficient, e ecaxt ca scurgerile hormonale de lichid albicios, doar ca la mine e rosu... albul nu pateaza pe cand rosul da, de asta imi e mie teama. Ajutati`ma plss.

| faramatania a răspuns:

Există o perioadă de acomodare cu aceste implanturi contraceptive, dar din noiembrie, anul trecut şi până acum e cam mult.ar trebui să consulţi totuşi un medic(sau medicul la care ai apelat în problema aceasta).Eu zic că ai putea să mergi la mare,chiar şi aşa,foloseşti ob-uri(mini)preventiv, şi eventual nişte vitamina k, iar când vii de la mare, dacă situaţia nu este ameliorată, va trebui să mergi la medic să-ţi scoată acel implant.Cam atât, şi numai bine.

| OoBunnyoO a răspuns:

Discretul nu se umfla, daca te referi la acele protejslipuri discret, singura lui problema este ca se cam dezlipeste, ramane cat de cat pe slip, insa este incomod. Poate are trebuie sa te duci la doctor, nu cred ca este normal sa sangerezi 24 de zile, chiar si in cantitati reduse. Poate nu a fost bine pus acel implant sau este vreo alta problema.

| Anonimous92 explică (pentru OoBunnyoO):

Am citit si pe net si asa trebuie, 90% din femei patesc asta. La asta ma gandeam si eu, ca se deslipeste. ca de umflat ai dreptate... Oare cum sa fac?

| RocketMen123 a răspuns:

Pai,cand ai ciclu, nu prea este recomandat sa intri in apa...Dar daca chiar vrei, ai putea incerca cu O.B.-uri.Desi s-ar putea si acelea sa se umfle.Te sfatuiesc sa faci un experiment acasa: sa iti pui un O.B. si sa intri in apa cu el... vezi ce se intampla :*